HDP, bankalara yapılan atamalar için meclis araştırması istedi

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kamu bankalarına yapılan yeni atamaların araştırılması için Meclise önerge verdi.

HDP, kamu bankalarıyla ilgili yapılan yeni atamaları Meclisin araştırmasını istedi. HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, kamu bankalarına yapılan yeni atamaların araştırılması için Meclise önerge verdi.

Paylan, yapılan atamalarla ilgili şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı ve aynı zamanda spor bakanı yardımcılığı görevinde olan Milli Güreşçi Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetim Kuruluna; RTÜK başkanı ve aynı zamanda Basın İlan Kurumu genel kurul üyesi olan Ebubekir Şahin, RTÜK’teki görevi nedeniyle “Kanunen başka bir kamu görevi yapamaz” kuralı olmasına rağmen Halkbank Yönetim Kuruluna; AKP hükümetinde müteakip kereler milletvekilliği ve Bakanlık görevlerinde bulunan Veysi Kaynak, Ziraat Bankası yönetimine atanmıştır. Bankacılıkla uzaktan yakından alakası olmayan isimler, sırf Saray’a yakınlıkları nedeniyle adeta “siyasi torpille” kamu bankalarında önemli görevlere getirilmektedir. Atamalarda, göreve uygunluk kriteri ve liyakat kuralı tamamen ortadan kaldırılmış durumdadır. Saray’a yakın ve AKP’ye yandaş olmanın esas alındığı bu atamalarla, kamu bankalarının ‘arpalığa’ çevrilerek, kamu kaynaklarının Saray’dan gelecek talimatlara göre yandaşlara aktarılmasının sağlanmak istendiği aşikardır.”

‘Siyasi arpalık’

Verdikleri önergeyle ilgili Paylan, kamu bankalarının siyasi “arpalığa” dönüştürülmesinin ekonomiye etkilerinin incelenmesi ve siyasi atamaların arka planındaki “yandaşlık ilişkisinin” ortaya çıkarılması; atanan kişilerin, siyasi ilişkilerinden kaynaklanan karar ve tasarruflarının araştırılması ve birden fazla görevde bulunan yönetim kurulu üyelerinin bu atamalarla birlikte edindikleri toplam maaş gelirlerinin incelenmesi amacıyla Meclis araştırmasını talep ettiklerini ifade etti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir