Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

“İnsan sadece uluorta yalan söylemekten sakınmakla yetinmemeli,

Susarak yalan söylemekten de kaçınmalı.”

Tolstoy

 

“İnsan ada değildir,

Bütün de değildir tek başına,

Kıtanın bir parçası,

Okyanusun bir damlasıdır;

Bir kum tanesini bile alıp götürse deniz,

Avrupa küçülür.

Sanki kaybolan bir burunmuş,

dostlarının ya da senin bir yurdunmuş gibi;

Bir insanın ölümüyle eksilirim ben,

çünkü… bir parçasıyım insanlığın;

İşte bu yüzden hiç sorma “çanların kimin için çalıyor?” diye, senin için çalıyor.”

 

1940 yılında Amerikalı yazar Ernest Hemingway,

Bir katedralde şair John Donne’ın, başrahip olduğu dönemdeki vaazlarından birinde söylediği yukarıda yazılı olan vaazından etkilenip “Çanlar Kimin için Çalıyor” adını verdiği, Nobel ödüllü bu roman Hemingway’ın yaşam öyküsü ve anılarından pek çok izler taşıyan bir romandır.

Hemingway’ın, İspanya İç Savaşı’na muhabir olarak katıldığı günlerinde duyduğu gördüğü olaylar, kişiler ve duyguların ürünü olarak ortaya çıkmıştır. İspanya iç savaşını muhabir olarak izleyen yazar, gerillalar arasında dolaşmış, faşist idareye karşı savaşan gerillaların içerisinde kalmış, gazeteye yazdığı haberlerde de, Franko karşıtı olduğunu gizlememiş bu roman da bu yıllardaki gözlemlerinin hatırası olarak ortaya çıkmıştır.

1939’da Franko’nun iktidara gelmesiyle ikinci eşinden boşanıp İspanya’da tanıştığı Martha Gellhorn ile evlenen yazar bu romanını işte o günlerde yazmıştır.

O yıllardaki İspanya’nın kötü durumuna dair İspanya İç Savaşı’nda bir köprüyü uçurmak için görevlendirilen bir gerilla grubunun dört günlük hikâyesi ile Amerikalı bir profesörün gözünden savaşın anlamsızlığını dile getirerek İspanya İç Savaşı’nı anlattığı ve savaşın tam anlamıyla bir yıkım, nasıl bir cinayet, ölene de öldürene de bir felaket olduğunu. Ve her insan için geçerli olan bir kanun olduğunu. Düşmanlarını öldürenlerin bile bundan pişman olacağını anlatırken. Aşk her yaşta, her ortamda insanın karşısına çıkabildiğini, hatta savaşın ortasında gerçek aşkla karşılaşabileceğimizi ve bizi hayata bağlayabileceğini idealleri uğruna ölümü göze alan insanların duygularını ve kahramanlıklarını romantik unsurlarla iç savaş sırasında hem gerillaların hem de hükümetin çıkmazlarını ortaya koyarak anlatır.

Hemingway’in sadece şu sözleri bile savaşa bakışı hakkında yeterli bilgiyi verebilir: “Kötü yönetilen bir ülkenin ilk uğrağı parasını değersizleştirilmek, ikincisi savaştır. İkisi de geçici bir refah sağlar ama kalıcı bir yıkım getirir. İkisi de politik ve ekonomik fırsatçıların sığınağıdır.”

 

26 Nisan 1937 gününü Guernicalılar, büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlanıyorlardı. O gün, Basklıların yerel bir bayram günüydü ve en güzel elbiselerini giyen insanlar kentin pazar yerinde dans etmeye hazırlanıyorlardı.  Birden gökyüzünden kulakları sağır edici gürültüler gelmeye başladı ve kent tam üç saat boyunca güpegündüz yoğun bir hava bombardımanına tanık oldu. Alman Junker ve Heinkel bombardıman uçakları Guernica semalarını terk ederken, geride korkunç bir bilanço bırakmışlardı: 1500 ölü, 900’den fazla ağır yaralı… Tüm dünyada gösterilen tepki karşısında Hitler, Burgos Cuntası’ndan Almanları temize çıkaran bir açıklama istedi. Bunun üzerine Burgos yönetimi, şehri geri çekilen anarşistlerin yaktığını iddia etti. Faşistlerin 19 Haziran’da kente dövüşmeden girişleri gibi, İspanya İç Savaşındaki gözlemlerini anlatıyor.

Romanı okumanızı tavsiye ederim.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Ernest Hemingway, Çeviren Mete Ergin, Engin Yayıncılık İstanbul 1992

e-mail m.nesim.sevinc@gmail.com

PAYLAŞIN
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır’daki intiharlar meclis gündemine taşındı

Gazeteistasyon – Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Diyarbakır’da artan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Soru önergesi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir