Saadet Partisi: Sur, Sur’da oturanlarındır

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Sur’da yıkılan evlerin yerine TOKİ tarafından yapılan evlerin Sur’da oturan vatandaşlara verilmesini istedi.
Sur’da yaşanan çatışmaların ardından 6 mahalledeki evlerin istimlak edildiğini belirten Saadet Partisi İl Başkanı Bozan, evleri istimlak edilen vatandaşlarla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü arasında yapılan sözleşmenin tek taraflı feshedildiğini belirterek,
“Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerindeki, 6 bin 300 parselin içinde bulunan, 500 konut sahibi vatandaşımızdan görüştüğüm iki kişi, 3 yıl önce farkını ödeme şartıyla Sur’da yapılacak kendi evlerini almayı kabul ettikleri halde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından kendileri aranıp, 3 yıl önce yapılan sözleşmenin tek taraflı fesh edildiği ve ‘4 yıl önce takdir komisyonu tarafından belirlenen istimlak bedelini almak, Çölgüzeli TOKİ evlerinden ev, kentsel dönüşüm kapsamında Alipaşa ve Lalebey’de yapılan ve satılmadığı için elde kalan 270 adet evin kura çekimine katılmak ya da mahkemeye başvurmak’ şeklinde yeni dört teklif sunduğunu ifade ettiler. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü arayıp sorduğum yetkililer; ‘Biz, böyle bir değişikliği yapmış değiliz, biz, sadece yukarıdan gelen talimatlar doğrultusunda uygulama yaparız’ diye cevap verdiler.
O zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, kim neden hangi hakla ve neye karşılık bu sözleşmeyi değiştirip, hak sahibi vatandaşları mağdur ediyor?” dedi.

Sur’da pis kokular geliyor

“Acele kamulaştırma” ve “kentsel dönüşüm” kapsamında istimlak edilen tarihi mahallelerin yıkım ve projelendirilmesi ve İhale verme süreçlerinde başlayarak, ilk günden beri sürecin şeffaf ve hakkaniyet ölçüsünde yapılmadığını kaydeden Bozan, “Kentin tüm bileşenleri arasında kapsamlı bir istişare ve görüşme yapılmadı. Hak sahiplerinin, fikir ve talepleri dikkate alınmadı. Yeni yapılar, kent kültürüne, eski yapıların özüne bağlı kalınmadı” şeklinde konuştu.

Bozan, yıkılan ve istimlak edilen mahallelerdeki duruma dikkat çekerek şu soruları sordu:
– Son 5-6 yılda, fakir ve zor durumda bırakılmış, Sur mağdurlarından kimler tapuları devraldı?
– Proje yükleyici firmalar-mütaahitler kimler ve maliyeti ne kadar?
– Sur, yeniden projelendirilirken kentin tüm bileşenleriyle neden istişare yapılmadı?
– Sur’daki hak sahiplerinin talepleri, neden dikkate alınmadı?
– İşin içinde, siyasiler var mı varsa kimlerdir?
– Devletin postunu giyip, kendilerine dost ve post ayarlayanlar kimlerdir?
– Vatandaş, devletine güvenmeyecek te, kime güvenecektir?
– Devlet, 3 yıl önce yaptığı sözleşmenin bir suretini, neden vatandaşa vermemiş? Bu devletin ciddiyetine uyar mı?
– Aldığımız bazı duyumlarda söz konusu yerler, “Turizm Planı” çerçevesinde iş yerleri olacakmış. Eğer bu doğru ise, bu bölgede yaklaşık 1200 hak sahibi aile varken, dükkanların satışı veya kullanım hakkını niye hak sahiplerine değilde, dışarıdan birilerine verilecek? Devlet, vatandaşları arasında, birisinden alıp birisine verme gibi bir tercih yapabilir mi? Bunun arkasında “rant” ve “rant kollama” mı var?
– Devasa hava alanı, hastahane, yollar ve köprüleri yapmakla öğünen AKP iktidarı, 4 yıldır Sur’daki projeyi neden bitiremiyor? İşin içinde farklı eller mi var?”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yeneroğlu, Kapatılan şehir üniversitelerinin mağduriyeti sürüyor

Gazeteistasyon- DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasının yıl dönümünde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir