“Diyarbakır’da çilek hasadına başlandı”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, alternatif ürün olarak yetiştirilen çilek hasadına başlandı.
Sur ilçesinde çiftçiler ile yapılan birebir eğitimlerin ardından, çilek yetiştiriciliği denemesinde başarı sağlandı. İlçede deneme amaçlı ve alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlanan çilek rengi, kokusu ve aromasıyla beğeni topladı.

Çilek hasadıyla ilgili konuşan Sur İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mahmut Akbaş, alternatif ürün olarak çileğin ön plana çıktığını söyledi. Akbaş, “İlçemiz hububat ile bilinen bir ilçe de alternatif ürün için ilk çalışmalarımızda çilek öne çıktı. Böylelikle çiftçimizle birlikte harekete geçtik, tabi burada çiftçimizin de hevesi, çalışma isteği ve arzusu bizleri de kamçıladı. Şimdi organik sofralık çilek hasadı yapıyoruz. İnşallah bundan sonra hedefimiz ilçemizde çilek yetiştiriciliğini geliştirerek, çiftçilerimizin ekonomik değeri yüksek ürünler yetiştirmesini sağlayarak çiftçilerimizi daha ileriye taşımak” dedi.

Hasat yapan çiftçiler bereketli bir sezon bekledikleri için mutlu olduklarını ifade ederek katkılarından dolayı Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi ile Sur Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne teşekkür etti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

buğday

En verimli topraklara sanayi kuruluyor  

Burcu Gündüz Karakadılar/Gazeteistasyon- Türkiye’deki en verimli toprakları Balıkesir Bandırma’da tarım yapan Berna Börkan, ‘’Sanayi yapılacak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir