“Cezaevinde virüs isyanı, 9 ölü…”

Peru’nun başkenti Lima’da bir cezaevinde korona virüs salgınınedeniyle birkaç mahkumun hayatını kaybetmesi ve korona virüs tedbirlerinin yetersiz olması gerekçesiyle mahkumlar isyan başlattı.

Peru’nun başkenti Lima’da bulunan Miguel Castro Hapishanesi’nde, birkaç mahkumun Covid-19’dan hayatını kaybetmesi ve yetersiz sağlık koşulları yüzünden isyan çıktı.

Çıkan isyanda 9 mahkum hayatını kaybetti. İsyanın kontrol altına alındığı belirtilirken, Ulusal Cezaevi Enstitüsünden (INPE) yapılan açıklamada, hayatını kaybeden 9 kişinin yanı sıra 60 gardiyan, 5 polis memuru ve iki mahkumun yaralandığını belirtti.

Hapishanede, hafta sonu 2 kişinin ölmesi sonucu Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15’e, enfekte olan mahkum sayısı ise 600’e yükseldi.

Virüsün yayılması üzerine mahkumlar arasında artan korku ve endişe sonucu isyan çıktı. Dün de Lima’nın kuzeyindeki bir hapishanede, mahkumlar korona virüs tedbirlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle 2 saatlik bir protesto gösterisi düzenlemişti.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Özbekistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Gazeteistasyon / Özbekistan’ın Karakalpakstan Cumhuriyeti’nin statüsünü düşürmeyi içeren anayasa değişikliğine karşı eylemler sürerken ülkenin Cumhurbaşkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir