“Kadınların gücü…”

Mersin’de yaptıkları alternatif tarım ürünleri denemeleriyle gündeme gelen Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi üyeleri, geçen günlerde gerçekleştirdikleri enginar hasadının ardından, salep hasadına da başladı.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da hasada katılarak, şenlik havasında salepleri topraktan çıkaran kooperatif üyelerine destek verdi.

Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi, tarım alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Geçen haftalarda ektikleri enginarların ilk meyvelerini alan kooperatif üyeleri, bu kez de salep hasadıyla gündeme geldi.

Mezitli Belediyesinin desteğiyle Elvanlı Mahallesi’nde salep bitkisi eken kooperatif üyeleri, ilk hasadı da gerçekleştirdi. Şenlik havasında gerçekleşen hasat etkinliğinde salepleri topraktan çıkaran kadınlar, heyecanı ve sevinci bir arada yaşadı.

İşçilerle birlikte topraktan salep söken Başkan Tarhan, aynı zamanda yüksek ziraat mühendisi olması dolayısıyla hasadın incelikleri konusunda kadınlara önemli bilgiler verdi.

Başkan Tarhan, hasat alanında yaptığı açıklamada, Mezitli’nin her zaman olduğu gibi örnek uygulamalarıyla öne çıktığını belirterek, bu süreçte kooperatifin yaptığı çalışmaların takdire değer olduğunu vurguladı.

Korona virüs salgınının olağanüstü koşullarında Mezitlili kadınların boş durmadığının altını çizen Tarhan, şunları söyledi:

-Korona virüsle birlikte Türkiye’de insanlarımız çok önemli şeyler öğrendi. Bunlardan birisi de tarımın ne kadar önemli olduğu ve ne kadar çok ihtiyaç duyulacağını yaşayarak gördü.

-Maalesef bizim tarımsal ürünlerimiz çok yaşlandı. Güvenli gıda olayı da bir o kadar önemli hale geldi. Daha genç ve daha güvenli tarımsal üretim son derece önemli.

-Alternatif tarım ürünlerini üreticiye tanıtmamız gerekiyor. Biz bu konuda çalışmalar yapıyoruz.

-Geçtiğimiz günlerde yine Üretici Kadın Kooperatifimizle birlikte enginar hasadı gerçekleştirdik.

-Çok ilgi gördü ve Mersin’e çok uzak şehirlerden talepler geldi. Bugün de salep hasadını yaptık.

-Teknik arkadaşlarımız, üretilen yumruların son derece kaliteli olduğunu ifade etti. Kısa bir sürede yetişmesi ve normal bahçe içerisinde ara tarım olarak üretilebilmesi son derece önemli.

-Ekstra bir gelir sağlayacak. Aile reisi şeftali, narenciye ile uğraşırken, kadınlar da salep üretimi gerçekleştirebilirler.

-Umarım bunu en ücra köşelere kadar yayarak, katma değeri son derece yüksek olan bu ürünün yaygınlaşmasına katkımız olursa mutlu oluruz.

İki değişik ürün ekerek yola çıktıklarını ifade eden Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör de, şöyle dedi:

-Kuruluş aşamasında getirisi yüksek olan iki farklı ürün üretmeyi planladık; biri enginar, diğeri salep.

-Özellikle salep bizim için hayaldi. Nasıl bir şey olduğunu bilmiyorduk ama katma değerinin farkındaydık.

-Bunu bilerek ağırlık verdik. ‘Olacak mı, bizim bölgemiz uygun mu’ gibi soruların arasında, fidelerimizi toprakla buluşturduk ve tam 6 ay sonra bu heyecan mutlulukla birleşti. Ürünümüz ortaya çıktı.

-Amacımız, tarımsal üretimin dışında kalan kadınlara, diğer ürünleri alternatif olarak sunmak.

-Başkanımızın söylediği gibi hem boş alanları değerlendirmek, hem de alım garantisiyle geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak istedik.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İmamoğlu: Asla olmaz diyebileceğimiz çok şeyi yaptılar. Erdoğan seçilirse görevden alınabilirim

Gazeteistasyon- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha seçilirse görevden alınabileceğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir