17 yaşındaki Suriyeli genç ‘dur ihtarına’ uymadığı için öldürüldü

Adana’nın Seyhan ilçesinde, 17 yaşındaki Suriyeli genç Ali El Hemdan, polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir polis tarafından kalbinden vurularak öldürüldü.

Adana Valiliği, polisin genci kazara vurduğunu savundu ve polisin açığa alındığını duyurdu. AKP yanlısı medya ise, gencin kontrol noktasından kaçarken polis tarafından yanlışlıkla ayağından vurulduğu ve gencin hayatını kaybettiği iddiasında bulunurken, ortaya çıkan görüntüler Hemdan’ın kalbinden vurulduğunu gözler önüne serdi.
Bir vatandaş tarafından Hemdan’ın vurulmasının hemen ardından kameraya kaydedilen görüntülerde, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin gence kalp masajı yapıp hayata döndürmeye çalıştığı görülüyor. O anlarda, bir vatandaşın ise, “Eee… Çocuğun peşinden koştu, polis. Durmayınca vurdu, kalbinden” dediği duyuluyor.
Hemdan’ın neden kaçtığı bilinmezken, 20 yaş altındakilere yönelik sokağa çıkma yasağını deldiği için endişe ettiği yorumları yapılıyor.
Gencin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü ve #AliyiÖldürenlerNerede etiketi altında tepkiler dile getirildi.

Valilik açıklamasında ise, uygulama noktasında “dur” ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu A.H’nin uyarı ateşi açılması sırasında kazara yaralandığının iddia edildiği savunuldu ve, “Hastaneye sevk edilen A.H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Memleket partisi sözcüsü Özkal: ‘Vali anayasaya aykırı konuşamaz’

Gazeteistasyon- Memleket Partisi Sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal Sayan Kocaeli Valisi’nin ‘Devletin ideolojisi İslamdır’ ifadelerine, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir