“Dükkan, okul ve berberlere izin…”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüs önlemlerine yönelik yaptığı açıklamada, 800 metrekareye kadar olan dükkanların 20 Nisan’da, lise seviyesindeki okulların ve berberlerin 4 Mayıs’tan sonra kademeli olarak açılacağını duyurdu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 16 eyaletin başbakanıyla video konferans yöntemi ile toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından basın açıklaması yapan Merkel, alınan yeni kararları açıkladı. Korona virüs salgınının yayılmasının engellenmesi için yaklaşık 4 haftadır geçerli olan önlemlerin gevşetilmesi ise toplantının ana gündem maddesi oldu.

Covid-19’a karşı herhangi bir ilacın ve aşının henüz bulunmadığını vurgulayan Merkel, 800 metrekareye kadar olan dükkanların 20 Nisan’da açılacağını, dükkanlarda sosyal mesafe ve diğer önlemlerin uygulanmasına dikkat edileceğini belirtti.

Lise seviyesindeki okulların 4 Mayıs’tan sonra kademeli olarak açılacağını duyuran Merkel, kurallara uymak suretiyle berberlerin de 4 Mayıs itibariyle açılacağını belirtti.

Lokanta ve otellerin kapalı kalacağını dile getiren Almanya Başbakanı Merkel, önlemlere ek olarak alışverişlerde ve toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirildiğini ifade etti.

Ülkede uygulanan sosyal mesafe uygulamasına devam edileceğini ifade eden Merkel, 31 Ağustos’a kadar Almanya’da büyük etkinliklere, kilisede, havrada ve camilerde toplu ibadete, tiyatro ve konser salonlarında etkinliklerin düzenlenmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Federal ve eyalet hükümetlerin korona virüsü önlemleri konusunda anlaşmaya vardığını duyuran Merkel, uygulandıkları önlemlerin salgına karşı başarılı olduğunu belirtti.

Merkel, bundan sonraki süreçte alınması gereken önlemlerin ikinci aşamasını detaylı bir şekilde ele aldıklarını dile getirdi.

Merkel ayrıca, önlemler konusunda dikkatli olunmasını, yapılacak yanlışların elde edilen kazanımları sıfırlayabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, 133 bin 154 korona virüs vakasının bulunduğu Almanya’da, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 592’ye yükseldi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

buğday

En verimli topraklara sanayi kuruluyor  

Burcu Gündüz Karakadılar/Gazeteistasyon- Türkiye’deki en verimli toprakları Balıkesir Bandırma’da tarım yapan Berna Börkan, ‘’Sanayi yapılacak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir