WhatsApp’ta mesajlar hükümetlerce okunuyor mu?

Sosyal medyada günlerdir paylaşılan “WhatsApp’ta üç mavi tik görmeniz mesajın hükümet görevlileri tarafından okunduğu anlamına geliyor” iddiası, teyit.org sitesi tarafından araştırıldı ve WhatsApp’ta böyle bir uygulamanın olmadığı gibi, mesajların karşıdan karşıya şifrelenerek gönderildiği için hükümetlerce görülemediği belirtildi.

Teyit.org sitesinde yer alana habere göre, WhatsApp’ta paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda, WhatsApp’ta gönderilen mesajlarda üç mavi tik görülmesinin, mesajın hükümet görevlileri tarafından okunduğu anlamına geldiği iddia edildi.

WhatsApp’ta dolaşan metin:

“Sevgili dostlarım, Yukarıda WhatsApp’ın bir uyarısı var. Kısaca: Siz bir mesaj gönderdiğinizde mesajın yanında bir tik işareti görürsünüz. Bu mesajın alındığını gösterir. Bu tik işaret iki olduğunda mesajın yerine ulaştığını maviye dönüştüğünde mesajın okunduğunu gösterir. Bu normal prosestir. Eğer tik işareti üç mavi olursa bu mesajın bir hükümet görevlisi tarafından okunduğunu ve mavilerden biri kırmızıya dönüşmüşse mesajın incelenmeye alınabileceğini göstermektedir. Lütfen mesajlarınızda tedbirli olun ve bu bilgiyi dostlarınızla paylaşın.”
Teyit.org yaptığı araştırmada iddianın doğru olmadığını belirterek, “İddia doğru değil. WhatsApp’ta üç tik özelliği yok ve iletilen mesajlara üçüncü kişilerce erişilemiyor” dedi.

Hükümetler WhatsApp mesajlarına erişebilir mi?

WhatsApp, varsayılan olarak açık hizmetler için uçtan uca şifreleme sunuyor. Uçtan uca şifreleme, mesajların WhatsApp ve üçüncü kişiler tarafından okumasına karşı korumak için mesajların şifrelenmiş oldukları anlamına geliyor. Böylece mesajların, fotoğrafların, videoların, sesli mesajların, belgelerin ve aramaların başkalarının eline geçmesi engellenmiş oluyor. Uçtan uca şifreleme devre dışı bırakılamıyor.
Ayrıca gönderilen her bir mesajın kendine özgü bir kilidi ve şifresi bulunuyor. Bunların hepsi otomatik olarak oluşturuluyor. Yani mesajlara hükümetler erişemiyor. Özel konuşmaları güvene almak için bir ayarı açmaya veya gizli sohbetler oluşturmaya gerek yok.

Hesap ve mesaj kayıtları, yalnızca ülkelerin yürürlükte olan yasalarına bağlı olarak kolluk kuvvetleri ve üst idarelerle paylaşılabiliyor. Örneğin ABD’de kullanıcıların mesajlarının paylaşılması için, resmi bir cezai soruşturma ile bağlantılı geçerli bir mahkeme celbi gerekli. Türkiye’de ise Anayasanın 22. maddesine göre herkes haberleşme hürriyetine sahip ve haberleşmenin gizliliği esas. Kanunla yetkili kılınmış mercinin yazılı emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz. Yani ABD örneğinde olduğu gibi, kullanıcıların WhatsApp hesap ve mesaj kayıtlarının idareler ile paylaşılması için yetkili mercilerin kararı ve emri gerekiyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İstanbul’da ormanlara giriş yasağı

Gazeteistasyon / İstanbul’da Valilik hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte artan yangın riski sebebiyle ormanlık alanlara giriş ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir