İdam edilen Selimi’nin oğlu: Babam İran’a iade edildiğini söyledi

İran’ın Seqız cezaevinde firar ettikten sonra iddiaya göre peşmerge tarafından İran’a teslim edilen ve idam edilen Mustafa Selimi’nin oğlu, babasının İran’ın iddia ettiği gibi operasyonda yakalanmadığını, babası ile son görüşmede kendisinin Penciwin Asayişi tarafından İran’a teslim edildiğini söylediği bildirildi.
İran’ın Seqız kentindeki cezaevinden 27 Mart’ta firar ettikten sonra yakalanan ve 11 Nisan’da idam edilen Kürt tutsak Mustafa Selimi’nin Süleymaniye Asayişi tarafından İran’a iade edildiği iddiaları Kürt partiler ve kamuoyunun tepkisine yol açtı.
Kürdistan İnsan Hakları Ağı yöneticilerinden Kawa Kirmaşani, Selimi’nin oğlunun idam edilmeden önce kendisi ile görüştüğünü belirterek şu bilgiyi paylaştı:
“Selimi’nin ailesi ile bağlantılı bir kaynak, bize bu konuda bilgi verdi. Mustafa Selimi’nin idam edilmeden bir gün önce Seqız cezaevinde oğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede, ‘Zindandan kaçtıktan sonra Güney Kürdistan’a geçmek istedim. Fakat Penciwin’de asayiş güçleri tarafından tutuklandım ve İran’a iade edildim’ demiş.”
Mustafa Selimi’nin iade edildikten sonra idam edildiğine dair iddiaların ardından Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti, iddiaların araştırılması çin bir komisyon kurulacağını açıkladı.

İran’lı yetkililer, Selimi’nin peşmerge tarafından kendilerine teslim edilmediğini, İran-Irak sınırında Bane’ye bağlı bir köye yapılan operasyonda Selimi’nin ele geçirildiğini ve yapılan yargılama sonucunda idam edildiğini belirtmişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Özbekistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Gazeteistasyon / Özbekistan’ın Karakalpakstan Cumhuriyeti’nin statüsünü düşürmeyi içeren anayasa değişikliğine karşı eylemler sürerken ülkenin Cumhurbaşkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir