“180 doktora virüs bulaştı…”

Rusya’da bir hastanede 180 doktora yeni tip Koronavirüs (Covid-19) bulaştığı tespit edilirken, hastanenin başhekimi yoğun bakıma alındı.

Başkent Moskova’daki hastane tamamen boşaltılırken, tedavi gören hastalar en yakın sağlık kuruluşuna sevk edildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan ve bölgenin en büyük hastanelerinden olan No Mitin’de görev yapan doktorlarda Koronavirüs belirtilerine rastlanırken, doktorların tümüne Koronavirüs testi yapıldı.

Hastanede görev yapan 180 doktor ve başhekimde Koronavirüs tespit edildi. Hastanenin Başhekimi
Yulia Sergeeva’nın Koronavirüs nedeni ile yoğun bakım alınırken, hastane tamamen boşaltıldı. Hastane yatan hastalar başka hastanelere sevk edilirken, hastanenin kapısına 20 Nisan’a kadar kapalı olduğuna dair yazı asıldı.

Yetkililer, başhekimin de içinde bulunduğu 52 doktorun durumunun ağır olduğunu açılarken, Rusya’da Koronavirüs ile ilgili artan vaka ve çalışmalara dair Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov açıklama yaptı.

Peskov, yaptığı açıklamada “Moskova’da Koronavirüs ile ilgili durum zor, hastanelerin hepsi acil durum modunda çalışıyor. Muhtemelen, önümüzdeki birkaç hafta içinde Koronavirüs vakalarının zirvesine yakın olup olmadığını ya da ne zaman yaklaşacağını anlayacağız” dedi.

Peskov, Rusya’da Mayıs’ta yapılması planlanan, ancak Koronavirüs salgını neden ile ileri bir tarihe ertelenen Rusya’nın Zafer Bayramı törenleri ile ilgili, geçit töreninin henüz karar alınmamasına rağmen, ertelenebileceğini söyledi. Peskov, yaşanan aksiliklere rağmen geçit töreninin mutlaka gerçekleştirileceğini söylerken, ordu tarafından geçit törenlerine dair hazırlıkların sürdürüldüğünü ifade etti.

Sözcü, Rusya’da tüm önlemlere rağmen, Koronavirüs vakalarında artış gözlendiğini ifade ederken, halka çağrıda bulundu. Peskov, “Halkımız sosyal izolasyon kurallarına uymazsa ve kendi karantinalarını gerçekleştirmezse Rusya’da vaka sayısı önümüzdeki günlerde daha çok artabilir” diyerek herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade etti.

Putin’in durumu hakkında da bilgiler aktaran Peskov, “Putin’in sağlığı yerinde. Herhangi bir problem yok. Çalışma programlarımızdan da gördüğünüz üzere hepimiz telekonferans yoluyla olsa bile çok çalışıyoruz” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gazeteci Türfent, 6,5 yıl sonra özgür

Gazeteistasyon / “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı mahkemece 8 yıl 9 ay hapis …

Bir cevap yazın