‘İdam edilen Selimi’yi Kürdistan sınır güvenlik güçleri teslim etti’

İran Devrimci ve Emekçiler Topluluğu (Komala) yaptığı açıklamada, İran’da 17 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 27 Mart tarihinde Seqız cezaevinden firar edip Irak Kürdistan Bölgesi’ne sığınan Mustafa Selimi’nin Kürdistan Bölgesi Sınır Güvenlik Güçleri tarafından tutuklanarak İran’a teslim edildiğini açıkladı.

Basnews sitesinde yer alan habere göre, Komala hareketi, kendi internet sitesinden yayınladığı açıklamada, Mustafa Selimi’nin siyasi suçlu olarak İran’da tutuklanarak cezaevine atıldığını ve bir sure önce bir kaç arkadaşı ile birlikte cezaevinden firar ederek, Irak Kürdistan Bölgesine geçtiklerini dile getirdi.

Açıklamanın devamında, Mustafa Selimi’nin Kürdistan Bölgesi Sınır Güvenlik Güçleri tarafından tutuklandığı ve idam edilmeden bir süre önce Kürdistan Bölgesi Emniyet Güçleri tarafından İran’a teslim edildiğine dikkat çekildi.

‘YNK Asayişi teslim etti’

Kürdistan İslami Hareketi (Azadî Hareketi) de, İran’da teslim edildikten sonra  idam edilen siyasi mahkum Mustafa Selimi hakkında bir açıklama yaptı.
Selimi’nin 17 yıldır tutuklu bulunduğu Seqız cezaevinden 194 siyasi tutuklu ile birlikte firar ettiğini ve Irak Kürdistanı’nın Süleymaniye kenti Penciwîn ilçesinin Germek köyüne geldiğini ancak YNK asayişinin İran’dan geldiği için ‘Korona virüs şüphesi ile 14 gün karantinada kalacağı ve sonrasında serbest bırakılacağı’ gerekçesiyle gözaltına alındığını belirten Azadi Hareketi, şunlara yer verdi:
“Gece saat 23:00 sularına kadar Asayiş Binasında tutulan Selimi, daha sonra YNK asayişine bağlı araçlarla Doğu Kürdistan’ın Bane şehri hududunda yer alan Pasdaran Güçleri Ramazani Karargahı Özel Timlerine teslim edilmiştir. Burada formalite bir mahkemeyle idam cezasına çarptırılan Selimi’nin infazı gercekleşmiştir.”
Azadi Hareketi, İran’a teslim edildikten sonra idam edilen Mustafa Selimi olayının aydınlatılması ve faillerinin bulunması için bir komisyonun oluşturulmasını istedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İstanbul’da ormanlara giriş yasağı

Gazeteistasyon / İstanbul’da Valilik hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte artan yangın riski sebebiyle ormanlık alanlara giriş ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir