“CHP iktidarda, AK Parti muhalefette…”

Siyaset sahnesindeki aktörleri bir an için değiştirelim. İktidar partisini muhalefete, muhalefet partisini iktidara taşıyalım.

İktidarda ki CHP, virüsle boğuşuyor. Kendine göre önlemler, projeler geliştiriyor, aksaklıkları gidermeye çalışıyor.

CHP, salgının yayılmasını minimize etmek için, sokağa çıkma yasağı konulması kararı alıyor. Buraya kadar herşey normal. Asıl felaket, kararın uygulanmasıyla başlıyor.

Yasak, kararının başlayacağı saatten iki saat önce, halka duyuruluyor. Sonrası malum…

Marketler, fırınlar, bakkalların önünde uzun kuyruklar! Virüs, kimsenin aklının ucundan bile geçmiyor…

Virüse yakalanma kaygısı, aylardır yaşanan ölüm korkusu duygusunu ekmek, sebze, muhtelif gıda malzemelerini edinme iç güdüsüne bırakıyor.

İnsan psikolojisi böyledir… İnsanları kontrol edemezsen onlar seni kontrol eder. İnsan psikolojisini ‘ben bilirim’ demek yerine, uzman psikologlarla, sosyologlarla çalışmak ayıp değil. Bir uzmana danışılmış olsaydı, bu yıkıcı manzarayı yaşamamış olurduk.

Onbinlerce insan bir anda sokağa çıkınca, günlerdir işlenen maske, sosyal mesafe uyarılarının da, iki saat içinde çökmesi kaçınılmaz oluyor.

“Kalabalık yerlerden uzak durun, salgını ancak bu şekilde durdurabiliriz” teorisi de bu şekilde büyük darbe aldı.

Muhalefette ki Ak Parti, yaşananları sert bir dille eleştiriyor. Haklı da! Muhalefetin görevi, iktidarın yaptığı hataları, eleştirmek, projeler üretmektir.

AK Parti, haklı olarak CHP hükümetini beceriksizlikle suçluyor, İçişleri Bakanının görevden alınmasını istiyor.

CHP’nin İçişleri Bakanı, aylardır sürdürülen ve yol alınan bu sürecin, sekteye uğratılmasında hedefteki isim olarak gündeme oturdu.

CHP iktidarı bu işin, önünü arkasını, tüm ayrıntılarını kamuoyula paylaşmalıdır. Bu beceriksizliğin sorumlusu veya sorumluları kimlerse, ortaya çıkarılmalı, görevden alınmalı, haklarında hukuki soruşturma yürütülmesinin de önü açılmalıdır. Temennilerle, ‘gereğini yaparız’ söylemleriyle bu sürecin geçiştirilmesi, virüsle mücadeleyi yaralar.

İktidar partisi CHP’ye yakın medya organlarının o gece ve sonrasında yaşananlarla ilgili tutumlarını da irdelemek gerekir. Yaşananları yorumsuz geçiştirdiler, oysa gazetecilerin görevi sorgulamaktır…

Bazı CHP ‘yandaşları’, iktidarın verdiği güçle, sosyal medya üzerinden eleştiriyi hakarete dönüştürüp, halkı açgözlülükle suçlamaları da ayrı bir komedi.

CHP hükümeti, İçişleri Bakanlarına toz kondurmuyor. “Bakanımızı yedirtmeyiz. Bu dış güçlerin oyunu, halkı toplu halde sokağa çıkın diye provoke ettiler. Bu işin içinde Fetö yapılanması da olabilir” gibi bir bakış açısı önümüzdeki günlerde dillendirilirse hiç şaşırmam.

İktitar Partisi olmasına karşın, CHP’li Sağlık Bakanı’nın hakkını da teslim etmek gerekir. Gece yarıları, uykusuz kan çanağı gözlerle halkı bilgilendirdi.

Didindi, çırpındı…Elinden geleni, sınırlarını zorlayarak yapmaya çalıştı. Virüsle mücadeleyi en azından bir noktaya getirecek düzeni kurdu. Ancak, kabine üyesi bir arkadaşının yanlışlarla dolu bir hamlesi yüzünden, virüsle mücadele de o da yıpratıldı.

İktidar partisi CHP, sokağa çıkma yasağının ardından, halkın gözünde ciddi puan kaybetti. Bu süreci nasıl toparlar kestiremiyorum…
Tepkilerin bitmesini bekleyecekler, ondan sonra pozisyon alacaklar.

AK Parti’ye gelince, ilk seçimlerde iktidar koltuğuna oturur!

Empati, yaşamın her alanında iyidir. Muhakeme yapmak, sorgulamak, doğru yolu bulmaya yardım eder…

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İmamoğlu: Asla olmaz diyebileceğimiz çok şeyi yaptılar. Erdoğan seçilirse görevden alınabilirim

Gazeteistasyon- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha seçilirse görevden alınabileceğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir