Yaşlılık adalettir; ölüm de gerçek…

Bundan on yıl kadar önce (2005-2010) eski ismi ile Dış kapı SSK Hastanesi olarak bilinen, Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde asistanlık eğitimimi tamamlamak üzereydim. Uzmanlık ehliyetini alabilmek için işin gereği olarak bir doktora tezi hazırlamam gerekiyordu. Psikiyatri kliniğinde çalışırken çoğu hastalıkların içinde Yaşlılık depresyonunu ilgimi çekmişti. Bu konunu sahadaki durumunu araştırmak için gerekli girişim ve izinleri alarak Ankara’da Bağcılar ve Ümitköy Huzurevlerini seçmiştim.

Tez çalışmamın konusu: Huzur evlerinde yaşayan ülkemizdeki kadın ve erkeklerin ayrı ayrı depresyonlarını ölçmek, her iki cinsi arasındaki farkı görmek ve bunları normal yaşam alanlarında yaşayan akranlarıyla karşılaştırmaktı. Bunun için önceden hazırlanmış, evrensel olarak kabul görmüş Mini mental (basit zihinsel)test denen zihinsel soruları bu kesime soraraktan elde ettiğimiz sonuçları, standart (ölçeklenmiş) puanlama ile kıyaslayarak, kişinin depresyonu ve demans (Bunama) eşiğini ortalama olarak belirlemekti. Özet olarak ulaştığım sonu: Normal yaşam alanında yaşayan erkeklerin depresyonu kadınların depresyonunun yarısı kadardır. Fakat huzurevindeki yaşam, bu orantının tam tersiydi. Sonuç; kadınların sos­yal, ekonomik ve can güvencesi olunca kadınlar, yaşam olayını erkeklerden daha iyi bilirler ve yaşarlar.

Mini Mental (Basit zihinsel) Test Soruları: Genel anlamda; yer, zaman, hafıza kaydı, hatırlama, lisan ve komut sorularından oluşur. Bu testleri uygularken kayıt ve hafıza değerlendirmesi için, kendim hazırladığım ve erkeklerin ruh halinde yeri olan tekerleme olarak kullanılan üç kelimem vardı. Bunları aynen soruyordum:

-Baka amcam (veya teyzem), sana üç kelime soracağım ve biraz sonra söylediklerimi tek­rarlamanı isteyeceğim. Anlaştık mı?

 ‘’At, avrat ve Maden’’ gibi üç kelimeden oluşan bu sorularımı sorduktan 20 saniye sonra, bireylere tekrarlamalarını istediğim bu üç kelimeyi çoğunluğu ya hatırlamıyor ya da ‘’At, avrat ve pusat’’ diye hatırlıyorlardı. İlginçtir ki bu bireyler içinde eskiden devletin üst kademelerinde görev yapmış sıfatı olan hayli memur da vardı.

Bu üç kelimeyi seçmemdeki bir amacı da huzurevinde, ilçem olan, Madenli olup olmadığını çak­tırmadan yoklamaktı. Bir süre sonra kelli felli, geniş yüzlü, şişmanca ve hâlâ yakışıklı, duruşuyla bir bürokratı andıran, uzun zaman Etibank Bakır İşlet­mesinde çalışmış Kemal Ülgen Ağabey’e denk gelmiştim. Kemal ağabey; Etibank Bakır İşletmesinde uzun süre hizmette bulunmuş, ayrıca Guleman Krom İşletmesinde büyük bir sendikanın seçim itilafının yol açtığı bir kaosu gideren kişi olarak biliniyordu. Maden eşrafından olan Ergenelerden evli olan bu ihtiyar delikanlı, Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşmiş. Oğlu ile beraber bir iş ihale­sine girmişler, işin uygulama esnasında tefecilerin eline düşüp iflas etmiş akabinde aile dağılmıştı.

Kendi söylemiyle:

– Bütün olanlardan sonra Elazığ’a geldim, ağabeyimle yaşama tutunmaya çalıştım. Kaç gün sonra gördüm ki artık ya­bancılaşmışım, aile fertleri arasında kabul göremiyorum, yaşlılıkla ilgili hayli rahatsızlıklarımda da var. Düşündüm, benim için huzurevi en iyi tercihtir, az sıkıntılarım olsa da memnunum şimdi, demişti.

Kadın kompartımanında Erzincanlı olduğunu ifade eden bir kadına, Demansla ilgili sorularımı sorarken yine bu üç kelimeyi yinelemiştim, kadının birden gözleri paralandı!

-Siz Madenli misiniz? Hoş geldiniz, bitişik komşum muallâ öğretmen de Madenlidir, Çok güzel şarkı söyler, iyi giyinir, kibar, mükemmel insandır vb. Doğrusu söylemek gerekirse çok meraklanmıştım. Hemencecik bu narin, sosyal, öz bakımı iyi olarak tanımlanan hemşehrimle Müşerref olmak istemiştim. Hemen hizmetli bayanı çağırdı, Erzincanlı bayan: ‘’Kadime Hanım, beyefendiyi Mualla öğretmenle tanıştırır mısınız?’’ dedi. Hizmetli kadın (bana dönüp gülerekten), ‘’Beyefendi Mualla Hoca iki yıl önce vefat etti, o hala yaşıyor biliyor’’ demişti.

Toprağımın bir ferdinin burada bu kadar sevilmesi, övülmesi gurur kaynağım olmuştu. Her ne kadar durumun ağırlığı yüreğime çökse de Yaşlılık ve Ölüm hem adalet hem de gerçekti.

 

 

 

 

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Memleket partisi sözcüsü Özkal: ‘Vali anayasaya aykırı konuşamaz’

Gazeteistasyon- Memleket Partisi Sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal Sayan Kocaeli Valisi’nin ‘Devletin ideolojisi İslamdır’ ifadelerine, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir