‘Salgın endişesiyle isyan eden mahkumlar öldürüldü’

Uluslararası Af Örgütü, İran’da hapishanelerde yeni tip korona virüs endişesiyle düzenlenen protestolar sırasında 30’dan fazla mahkumun güvenlik güçleri tarafından ‘öldürüldüğünden korkulduğunu’ belirtti.

AFP’nin haberine göre, Af Örgütü’nün açıklamasında son günlerde ülke çapında en az sekiz hapishanede binlerce mahkum tarafından protesto gösterileri düzenlendiği ifade edildi.
Af Örgütü’nün ‘güvenilir kaynaklardan’ aktardığı bilgilere göre, “Yaklaşık 35 kişinin hayatını kaybetmesine ve yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açan protestoları bastırmak için gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz bombalar kullanıldı. En az bir hapishanede güvenlik güçleri, protestoya katılanları dövdü ve bu da bir mahkumun ölümüne sebep oldu” ifadeleri yer aldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Müdür Yardımcısı Diana Eltahawy; “Tutukluların ‘Kovid-19’a karşı kendilerini korumak gibi meşru taleplerine yanıt vermek yerine, İranlı yetkililerin bu endişeleri susturmak için insanları öldürmesi iğrenç bir durum” dedi. Eltahawy “hapishanelerdeki işkence ve ölümlerle ilgili bağımsız bir soruşturma açılması” çağrısında bulunarak, “güvenlik güçlerine, yasa dışı ölümcül güç kullanımını derhal durdurmaları ve sağlık konusunda haklarını isteyen mahkumları cezalandırmamaları konusunda talimat verilmesi gerektiğini” belirtti.

Mahkmlar açlık grevine başladı

Af Örgütü’nün bağımsız medya kuruluşları ve insan hakları örgütlerlerinden edindiği bilgilerin yer aldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Birçok mahkumda virüs tespit edildi. Bunun nedenle mahkumların çoğu, serbest bırakılmaları, hapishanelerde test yapılması, uygun sağlık tesisleri ve temizlik malzemeleri sağlanması ve virüs kaptığından şüphelenilen mahkumların tecrit edilmesi gibi isteklerinin yetkililer tarafından görmezden gelinmesini protesto etmek için açlık grevine başladı.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır’da “Epik Dönüşüm” sergisi açıldı

Gazeteistasyon / Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince organize edilen “Epik Dönüşüm” resim sergisi açıldı. Kültür ve Sosyal ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir