New York’ta cesetler üst üste gömülüyor

Her gün 10 bin insanın korona virüse yakalanıp 700 kişinin öldüğü New York’ta, cesetler atıl bir hapishanenin arazisinde açılan toplu mezarda cesetler üst üste gömülüyor.
Yeryüzünde korona virüs vakaları 1 milyon 600 bini aşarken can kayıpları da 100 bine yaklaştı. Dünyadaki her 10 vakadan birinin görüldüğü bir şehir var.
Bugüne kadar 161 bin testin pozitif sonuç verdiği ABD New York’ta, 7 binden fazla insan hayatını kaybetti. Salgının dünyadaki merkez üssünde ölenlerin gömüldüğü yer ortaya çıktı.

 

Mahkumlar haftada 25 ceset gömüyor

Reuters haber ajansı, Hart Adası’nda bir hapishanenin yanına kazılan toplu mezardan dünyayı sarsan fotoğrafları servis etti. İş makinelerinin açtığı upuzun bir çukurda cesetler üst üste gömülürken, kurbanların hiçbir yakını veya aile üyesi adada yok.
Normalde adadaki mahkumların haftada 25 ceset gömdüğünü bildiren Reuters, ancak korona virüs salgınıyla toplu mezar açıldığını aktarıyor.
Yan yana iki tabut sığacak kadar geniş olan upuzun çukurda artık her gün yaklaşık 25 ceset defnediliyor. Torbalara konulan cesetler çam tabutlara yerleştiriliyor.

Siyah ve Latin kökenliler daha fazla

New York eyaletinde açıklanan resmi verilere göre, korona virüs yüzünden yaşamını yitirenlerin arasında siyah ve Latin kökenlilerin oranı daha fazla.
Latin kökenliler New York şehrinin toplam nüfusunun yüzde 29’unu, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerinse yüzde 34’ünü oluşturuyor.
Nüfusun yüzde 22’sini oluşturan Afrika kökenli Amerikalılar, yani siyahlar ise virüs yüzünden ölenlerin yüzde 28’ini oluşturuyor.
Verilere göre, New York nüfusunun yüzde 32’sini oluşturan beyazlar da virüs yüzünden meydana gelen can kayıplarının yüzde 27’sini oluşturuyor.
Virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin yalnızca yüzde 7’si Asya kökenli. Asya kökenliler New York nüfusunun yüzde 14’ü.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, verilere ilişkin yaptığı açıklamada, oranlar arasındaki farkın ekonomik eşitsizlikleri ve sağlık hizmetlerine herkesin eşit oranda erişime sahip olmadığı gerçeğini yansıttığını belirtti.
Açıklanan verilerde, korona virüs salgının ilk ayında en fazla sayıda teyitli vakanın kaydedildiği mahallelerin çoğunun gelir düzeyinin en düşük olduğu mahalleler olduğu da görüldü.
New York’ta corona virüs yüzünden en fazla can kaybının yaşandığı bölgeler sırasıyla Queens, Brooklyn, Bronx ve Manhattan. Veriler, New York eyaletinin geri kalan bölgelerinde de benzerlik gösteriyor.
Eyaletin New York şehri dışında kalan bölgelerindeki nüfusun yüzde 9’unu oluşturan siyahlar virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin yüzde 18’ini oluşturuyor. Nüfusun yüzde 75’ini oluşturan beyazlarsa can kayıplarının yüzde 65’ini oluşturuyor.

Yerel yönetimin verilerine göre, New York eyaletinde ölenlerin yüzde 61’i erkek, yüzde 38’i de kadın. Can kaybı sayısının en fazla olduğu yaş aralığı ise 70-79.

Salgının Çin’de ortaya çıktığı dönemde korona virüsü oldukça hafife alan ABD Başkanı Donald Trump, “Gribe benziyor, Nisan ayında geçer” gibi açıklamalar yapmıştı.
Ancak gelinen noktada ABD lideri her gün basın toplantısı yapmak zorunda kaldı. Beyaz Saray’da bir kez daha gazetecilerin karşısına çıkan Trump, ”Corona virüse karşı 19 tedavi üzerinde klinik deneyler yürütülüyor, 26 tedavi de deneyler için hazırlanıyor” dedi.
325 milyon insanın test edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Trump, suni solunum cihazlarına artık fazla ihtiyaç duymadıklarını da savundu: ‘’Bence çok, çok iyi durumdayız.”

New York Times gazetesi ise, ülkede açıklanan korona virüs ölümlerinin gerçek sayıdan daha düşük olduğunu ABD’nin dört bir yanından örneklerle yazdı.
Gazeteye konuşan Indianalı bir doktor, Mart ayında ölen bir hastasına corona virüs testi yaptırmak istediğini fakat talebinin reddedildiğini aktarıyor. New York’taki paramedikler de evlerinde ölen çok sayıda hastaya, virüs belirtisi göstermelerine rağmen test yapılmadığını söylüyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın