Feleknaz Uca’dan İmralı ile ilgili soru önergesi

HDP Batman milletvekili, Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatının görüş isteğinin ret edilmesi nedeniyle, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi.

Korana virüs salgını nedeniyle Türkiye’deki cezaevleri gündeme gelirken, İmralı cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan ile ailesi ve avukatının görüşme isteği reddedildi. HDP Batman milletvekili Feleknaz Uca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yazılı cevaplaması amacıyla soru önergesi vererek şunların cevaplandırılmasını istedi:

‘’Her tutuklunun ve hükümlünün, ailesi ve avukatlarıyla iletişim kurabilmesi yasalarla ve Türkiye’nin bağlı olduğu uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bir haktır. Ancak, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının Türkiye’ye yayılmasından bu yana avukatlarının ve ailesinin yaptığı tüm başvurular reddedilmekte. İmralı tecridine yönelik verdiğimiz hiçbir soru önergesine de yanıt verilmemektedir. Ayrıca, İnfaz düzenlemesinin ardından Öcalan ile aile ve avukatlarının görüştürülmemesi kamuoyunda Öcalan’ın sağlığı ile ilgili ciddi bir endişe yaratmaktadır.

Bu nedenle;
İmralı cezaevinde, korona virüse karşı gerekli tedbirler alınmış mıdır? İmralı’da bulunan mahkumların, gerekli ilaç, hijyen malzemeleri ve besinlere ulaşabilmeleri sağlanmakta mıdır? Cezaevi yeterince dezenfekte edilmekte midir?

Cezaevi personelinin, mahkûmları enfekte etme riskine karşı herhangi bir önlem alınmakta mıdır?

Abdullah Öcalan’ın kronik hastalıkları ve sağlık riskine rağmen tecridi devam edecek mi?

Abdullah Öcalan’ın, korona virüs salgınından dolayı sağlığı konusunda endişeli olan ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesine dair bir girişiminiz olacak mıdır?

Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmemesinin uluslararası hukukta karşılığı nedir? İmralı’daki mahpusların iletişim hakkı neden engellenmektedir?

Sayın Öcalan’a uygulanan tecridin hukuki bir dayanağı var mıdır? Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerde ve iç hukukta işkence olarak tanımlanan tecrit uygulamasına son vermeye yönelik bir girişiminiz olacak mıdır?

Türkiye’nin üyesi olduğu AKPM’nin karar metninde belirtilen, Sayın Öcalan ve İmralı’daki diğer mahpuslara ilişkin çağrısını dikkate alıp, bununla ilgili yasal bir düzenleme çalışması mevcut mudur?

CPT raporunun tavsiye kararlarında belirtildiği gibi, Öcalan’ın haberleşme ve görüş haklarını kullanmalarına ilişkin gerekli adımlar atılacak mıdır?”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın