ÇGD’nin Mart ayı gazeteciler raporu açıklandı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2020 Mart ayı raporunu açıkladı. Mart ayı içinde toplam 26 gazeteci gözaltına alındı. 5’i MİT haberi nedeniyle 9 gazeteci tutuklandı. Bir ay içinde 20 gazeteci yargılandı. Hazırlanan raporda ayrıca dünyayı etkisi altına alan korona virüs haberlerine ilişkin de duyarlı olunması çağrısı yapılarak, “Doğru haber yaşatır, yalan haber can alır” denildi.

“Dikkat! Sorumsuz yayıncılık can alır!” başlığıyla yayınlanan raporda mart ayında iki kritik gelişme yaşandığı, bunlardan birinin Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunu haberleştiren gazetecilerin tutuklanması; diğerinin kovid-19 salgınıyla ilgili iktidara yakın medyanın tutumu olduğu vurgulandı.

Gazeteciler işten çıkarıldı

Mart 2020 raporundaki bilgilerin dikkat çeken kısımları şöyle:

– Mart ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa’ya geçen sığınmacı sayısıyla ilgili kendisine soru soran TELE-1 TV muhabirini “Yunan tarafına hizmet etmek”le suçladı.

– Sendikalı çok sayıda gazetecinin işine son verilen Demirören Medya’da “Herkes sendikalı olsun” diyerek çağrı yapan Posta Gazetesi Haber Müdürü Timur Soykan’ın işine son verildi.

– CNN Türk yönetimi, koronavirüse karşı Demirören Medya Center binası dışında görev yapan muhabir ve kameramanların binaya girişini yasaklayarak önlem almaya çalıştı. Toplam 7 muhabir ve kameraman ile bir editörü, birikmiş yıllık izinlerini eritecek şekilde zorunlu izinde tutan kanal yönetimi yerlerine yeni personel alımı yaptı.

– ATV Avrupa kanalında planlama uzmanı olarak 6 yıldır görev yapan Mustafa Kandemir, koronavirüs tehlikesini ve salgında hastalığı evine taşıyabileceği korkusunu yöneticilerine ilettiği için “işyerinde huzuru bozmak ve etik kurallara uymamak” gerekçesiyle işten çıkarıldı.

– Sputnik Haber Ajansı Ankara muhabirleri organize bir grup tarafından taciz edildi. Evlerinin önüne gelip bağırarak, hakaretler ve küfürlerle gazetecileri hedef alan saldırganlar yerine olayı şikâyet etmek için emniyete giden üç muhabir gözaltına alındı.

– Pazarkule’de haber takibi sırasında 9 gazeteci gözaltına alındı. Gazeteciler, Edirne Merkez Jandarma Komutanlığı’na götürüldü, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

ÇGD’nin Mart ayı raporunda açıklaması şöyle:

“Hem bireysel hem toplumsal hem de uluslararası boyutta çıkar çatışmalarının çok yoğun yaşanmaya başladığı; dayanışmanın azaldığı, eşitlik ve özgürlük temelinde toplumsal birlikteliklerin erozyona uğradığı günümüzde, gazeteciliğin önemi daha da artmaktadır. İletişim teknolojilerinde son otuz yılda yaşanan hızlı ve kapsayıcı gelişmeler, enformasyonun, insanların kararlarını oluşturma sürecindeki etkisini büyük oranda etkilemiş, sürü psikolojisiyle davranılmasına yol açmıştır. Bu nedenle haberleşme ağları ve haber kuruluşları, çıkar çatışmalarının aracı haline getirilmek istenmiş ve büyük oranda dönüştürülmüştür. Halkın doğruları öğrenme hakkı çerçevesinde halk adına, başta siyasi iktidarlar olmak üzere güç odaklarını denetleme görevini üstlenen haber kuruluşları, bu sorumluluğu unutturularak düşünce ve fikir özgürlüğü karşıtı, şoven, emek sömürüsüne dayalı, devletin manipülasyon aygıtı haline getirilmiştir. Gelinen aşama, bir habercilik sorunu olmanın fersah fersah ötesine geçmiştir. Artık basın kuruluşları tarafından yapılan her manipülasyon belli çıkar gruplarının faydasıyla sınırlı kalmamakta, doğrudan insanların canına neden olmaktadır. Medya İzleme Raporlarımız kapsamında mercek tuttuğumuz basın içi ve basına yönelik gelişmeler göstermektedir ki bu çukura düşen basın kuruluşları için dip diye bir şey yoktur.

Doğru haber yaşatır, yalan haber can alır

Bu iki olay şunu açık net göstermektedir: Doğru haber yaşatır, yalan haber can alır. İki MİT haberlerini yapan meslektaşlarımız, iktidarları kararlarında sorumlu davranmaya çağırdıkları; diğer anlamıyla da ‘sorumsuzca’ aldıkları kararlar nedeniyle ortaya çıkan sonuçların arkasında durmadıklarını ortaya koydukları için tutuklanmıştır. Bunun yanı sıra halka gerçekleri aktarma göreviyle hareket eden 6 meslektaşlarımız, ölümlere neden olan siyasi iktidarların kararları konusunda halkı uyarmıştır. Buna karşın aylar öncesinden tüm dünyayı tehdit etmeye başlayan COVID-19 salgınına karşın Türkiye’de gerekli tedbirlerin alındığı yalanlarını sayfalarına taşıyan, ekranlarında anlatan iktidar yanlısı gazete ve televizyon kanallarının virüs kadar tehlikeli olduğu ortadadır. Her türlü olumsuz gelişmeye karşı iktidarı ‘koruyup-kollama’, iktidarın borazanlığını yapmaya kendini adamış bu yayın organlarını, insanlarımızın canlarına neden olan yayınları nedeniyle kınıyor, buralarda karar verici konumda bulunan kişileri mesleğimiz açısından kara bir leke olarak gördüğümüzü ifade ediyoruz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın