Ağzı ve burunu kapatmak zorunlu…

Polonya’da korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan önlemler uzatılırken, kamusal alanda ağız ve burnu kapama zorunluluğu getirildi.

Uluslararası uçuş ve demir yolu seferlerine getirilen yasak ise, 26 Nisan tarihine kadar uzatıldı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Sağlık Bakanı Lukasz Szumowksi, Milli Eğitim Bakanı Darius Piontkowski ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, korona virüsüyle mücadele kapsamında aldıkları önlemlerin uzatıldığını açıkladı.

Ülkede 12 Mart’tan bu yana kapalı olan okul, kütüphane, tiyatro, müze gibi pek çok kurumun da 26 Nisan’a kadar kapalı kalmasını kararlaştırdıklarını belirten Başbakan Morawiecki, market, eczane ve kuru temizleme hizmeti veren bölümler dışında, alışveriş merkezlerinin de söz konusu tarihe kadar kapalı kalacağını söyledi.

Kafeterya, bar ve kuaför salonları gibi birçok iş yerinin de 19 Nisan tarihine kadar kapalı tutulacağını aktaran Başbakan Morawiecki, 16 Nisan’dan itibaren ise, vatandaşlara kamusal alanda ağız ve burunlarını örtme zorunluluğu uygulanacagını açıkladı.

Sağlık Bakanı Lukasz Szumowski ise, söz konusu durumun maske takma zorunluluğu içermedigini, mendil ya da atkı yardımıyla ağız ve burunu kapatmanın da yeterli olacağını belirtti.

Uluslararası uçuş ve demir yolu seferlerinin askıya alınma uygulaması 26 Nisan’a kadar uzatılırken, bu süreçte ülkeye giriş yapmak isteyen Polonya vatandaşları ve bu ülkede oturma iznine sahip olan yabancıların, 14 gün süreyle karantinaya alınması uygulaması sürdürülecek.

Polonya’da oturumu bulunmayan yabancıların ülkeye girişine halen izin verilmezken, bu sürenin de 3 Mayıs’a uzatılması kararlaştırıldı.

Önümüzdeki haftalarda yapılması planlanan 8. sınıflar sınavı ile matura sınavlarının da Haziran ayının ikinci yarısına ertelendiği bildirildi.

Öte yandan, Polonya’da şu ana kadar tespit edilen korona virüsü vaka sayısı 5 bin 341 olarak açıklanırken, 164 kişinin ise hayatını kaybettiği bildirildi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

buğday

En verimli topraklara sanayi kuruluyor  

Burcu Gündüz Karakadılar/Gazeteistasyon- Türkiye’deki en verimli toprakları Balıkesir Bandırma’da tarım yapan Berna Börkan, ‘’Sanayi yapılacak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir