Kanun önünde eşitlik, infazda eşitlik…

Diyarbakır’daki 11 sivil toplum kuruluşu ortak açıklama yaparak, cezaevlerine dikkat çekti.Amed KESK Şubeler Platformu, Amed TMMOB İl Koordinasyonu, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır DİSK Bölge Temsilciliği, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Diyarbakır Hak İnsiyatifi Temsilciliği, Diyarbakır Mezopotamya Psikologlar İnsiyatifi, Diyarbakır SHUDER Şubesi, Diyarbakır Tabip Odası,Diyarbakır TİHV Temsilciliği, İHD Diyarbakir Şubesi, TBMM’de görüşülecek olan infaz yasayı nedeniyle cezaevlerine dikkat çektiler. Ortak açıklama da şöyle denildi:

-Tüm dünyada hızla yayılan COVİD19 salgını Türkiye’de de hızla yayılmaktadır. Türkiye’de bu salgında şimdiye kadar, 27 bin 69 kişi enfekte olmuş, 574 insan hayatını kaybetmiştir. Mevcut veriler ışığında cezaevlerine bakıldığında, yaklaşık 300 bin tutuklu/hükümlü bulunduğu, tutuklu ve hükümlülerin sağlıklı beslenme, hijyen gibi temel ihtiyaçlardan bile yoksun olduğu, bir hekime ulaşmalarının bazen ayları bulduğu bilinmektedir.

-Cezaevleri yapısı gereği, güneşi görememektedir. Havalandırma ve toplu olarak kullanılan alanlar yetersiz, kişisel alan bölümleri (koğuşlar) ise son derece kalabalık ve kapalı yerlerdir. Yeterli ve dengeli beslenememe nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin bağışıklık sistemi de son derece zayıftır.

-Bu salgının görüldüğü birçok ülkede hükümetler, cezaevlerinde ayırımsız tahliyeler başlatmıştır. Nitekim Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği üye devletlere “cezaevlerindeki insan sayısını azaltmaları için acil harekete geçme” konusunda çağrıda bulunarak; “hükümetler şimdi, her zamankinden çok daha fazla, yasal bir temel olmadan hapsedilen, siyasi mahkumlar ve sadece eleştirel ya da muhalif görüşler ifade ettikleri için hapsedilenler dahil her bir kişiyi serbest bırakmalıdır.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık

Gazeteistasyon / Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile düzenlediği basın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir