“Düşünce suçlularını dışla, gaspçılara indirim sağla…”

Faruk BALIKÇI /

Diyarbakır Barosu ve eski Başkanları, mecliste görüşülecek olan infaz yasa tasarısını değerlendirdiler. Başkanlar, eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve iktidarın kendi ihtiyaçlarından kaynaklı bir düzenleme olduğunu savundular. İnfaz yasasıyla ilgili gazeteistasyon’a şöyle konuştular:

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın:

Eşitlik ilkesine aykırı bir yasadır. Toplum vicdanına da uygun değildir. Türkiye hapishanelerinde 300 bine yakın mahkûm var. Sosyal medya yazıp, çizdiklerinden dolayı hapiste olan var. fikir suçlularıdır. Kapsam dışında tutuluyor. Hasta mahpus, çocuklu kadın anneler var. Tüm bunları yan yana koyduğumuzda, af yasasının kapsamaması eşitlik ilkesine aykırıdır. Türkiye’nin geleceği açısından da sorumludur. Hapishaneler patlama noktasına gelmiştir. Ya tüm mahpusları kapsamalı ya da bu haliyle geri çekilmelidir.

Baro eski Başkanı Mustafa Özer:

İnfaz yasası,iktidarda bulunan AKP-MHP kanadının kendi ihtiyaçlarından kaynaklı, çıkardıkları yasa olduğunu tespit etmek gerekir. İnfaz yasası değil, özel aftır. Bazı suçları kapsam dışında tutuyor. Twit atmış, makale yazmış, gazetecileri siyasetçileri de içeride tutacaksın, gasp yapanları infazdan indirim yapacaksın. Birilerini aftan yararlandırıp, düşünce suçlarını kapsam dışı bırakırsan, özel af niteliğini taşır. Evrensel hukuk baz alınmıyor. Evrensel hukuk açısından da modern çağdaş demokratik kurallar açısından da kabul edilmez. Türkiye cezaevleri kapasiteleri tutuklu hükümlüleri taşıyacak gibi değil. Bu döneme yasa tasarısını taşımanın bir diğer nedeni de, mümkün oldukça virüsü cezaevine taşımamak. Adına ne derseniz deyin, çıkaracağınız yasa eşit uygulanmalıdır.

Baro eski Başkanı Ahmet Özmen:

İnfaz yasasında eşitlik sağlanması gerekir. Cezaevlerinde hüküm girmiş binlerce siyasetçi, gazeteci, İnsan Hakları savunucuları, akademisyen yatıyor. Siyasi mahkûmlar kapsam dışında tutuluyor. İnfazda adaletin sağlanması gerekir. Bu haliyle Toplum vicdanına da, toplumsal barışa da hizmet etmez. Siyasi mahkûmları da kapsayacak şekilde infaz yasasının düzenlenerek çıkarılması gerekir.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İstanbul’da ormanlara giriş yasağı

Gazeteistasyon / İstanbul’da Valilik hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte artan yangın riski sebebiyle ormanlık alanlara giriş ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir