11 siyasi partiden ortak açıklama

 

Yarın Meclis’te görüşülecek infaz düzenlemesine dair 11 siyasi partiden yapılan ortak açıklamada, ‘İnsanlık dışı tutuma karşı adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz’ denildi.
AKP-MHP ittifakı tarafından Meclis’e sunulan ve Adalet Komisyonu’nda kabul edilen 70 maddelik infaz düzenlemesinde değişiklik öngören yasa tasarısına karşı, 11 siyasi parti ortak açıklama yayımladı.

‘İnfaz yasasında eşitlik istiyoruz, Adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz’ başlıklı bildiride, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Emek Partisi (EMEP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ve Yeşil Sol Parti’nin imzaları yer aldı.

‘insan haklarına ve demokratik kriterlere aykırı’

Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre, Meclis’te yarın görüşülecek olan infaz düzenlemesine dair kanunun evrensel hukuk normları, insan hakları ve demokratik kriterlere uygun olmadığı belirtilen açıklamada, cezaevlerinin salgın açısından son derece riskli olduğunun altı çizilerek şunlara yer verildi:

“Bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda konuşulacak olan İnfaz Yasası Teklifi, infaz düzenlemelerine dair birçok değişikliği içinde barındırmaktadır. Ancak AKP-MHP iktidarından beklendiği gibi, bu değişikliklerin evrensel hukuk normları, insan hakları ve demokratik kriterlerle en ufak bir ilgisi bulunmamaktadır.
2020 verilerine göre; 355 hapishanede toplam 282 bin 703 mahpus ile cezaevlerindeki doluluk oranı, Türkiye tarihinde hiç olmadığı bir seviyededir. Yetersiz beslenme, ısıtılmayan ve havalandırılmayan koğuşlar, gün ışığından faydalanamama, yeterli hekim ve sağlık personelinin bulunmaması, muayene ve sevk sürelerindeki uzunluk, hijyen ürünlerinin parayla satılması, temiz ve sıcak suya erişememe, düzenli ve etkin bir sağlık hizmetinden faydalanamama, kötü muamele sebepleriyle zaten hastalık üreten bir konumda olan cezaevleri, salgın hastalıklar bakımından ise son derece riskli alanlardır.

‘Uygulama 12 Eylül cuntasının bugünkü yansıması’

Bu düzenleme bu haliyle yasalaşırsa, toplumda yeni yaralar açılacak ve cezaevindeki mahpuslar, adeta idam cezasının birer öznesi olacaklardır. 12 Eylül cunta başı Kenan Evren’in ‘asmayalım da besleyelim mi’ sözünün bugünkü yansıması bu düzenlemedir. AKP-MHP nezdinde iktidara muhalif olanların yaşam hakkı yoktur. Dün olduğu gibi bugün de ‘İktidara muhalifsen ölmen gerekir’ anlayışı hakimdir.

‘Ayrımcılığı kabul etmeyeceğiz’

Bir kez daha söyleyelim ki, yapılacak olan düzenlemede siyasi tutuklu ve hükümlülerin kapsam dışı bırakılması asla kabul edilemez. Hırsızların, rüşvetçilerin, mafyanın, uyuşturucu tacirlerinin, kadına yönelik şiddet uygulamış olanların, çocuk istismarcılarının, tecavüzcülerin faydalanacağı bir düzenleme, sadece iktidara muhalif olanları, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olanları kapsam dışı tutmaktadır. Muhalif duruşları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olanların kapsam dışında tutulmasını, bu insanlık dışı ayrımcılığı asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Atik “Diyarbakır örgütünü yeniledik, hedefe kilitlendik”

Gazeteistasyon / 10 Eylül tarihinde gerçekleştirilen Olağanüstü İl Kongresi’nde baştan sona yenilenen Cumhuriyet Halk Partisi …

Bir cevap yazın