Sendika başkanı doktora gözaltı…

Rusya Doktorlar Birliği Sendikası Başkanı Anastasiya Vasilyeva, korona virüsüyle ilgili, yalan haberler yaydığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Rusya Doktorlar Birliği Sendikası Başkanı Anastasiya Vasilyeva, geçtiğimiz 20 Mart’ta sosyal medya üzerinden görüntülü bir paylaşım yaparak, salgınının gerçek boyutunun gizlendiğini ve vakaların kayıtlara “zatürre” olarak kayıtlara geçirildiğini iddia etti.

Sendika Başkanı Vasilyeva’nın, söz konusu iddiası hem ülkede, hem de dünyada Rusya’nın korona virüsü ile ilgili mücadelesinde soru işaretleri doğurmasına neden oldu.

Doktorlara koruma ekipmanlarının verilmediğini ve yetkililerin korona virüsü kelimesini kullanmaya kaçındığını da öne süren Vasilyeva, gece saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı.

Rusya Doktorlar Birliği Sendikası, Twitter üzerinden gözaltılar ile ilgili açıklama yaparak, “Vasilyeva ve bazı sendika yöneticileri Novgorod bölgesinde ‘yüksek hazırlık durumu’ ihlal ettikleri gerekçesiyle tutanak düzenlenerek gözaltına alınmıştır” denildi.

Açıklamada, Vasilyeva ve bazı yöneticilerinin Novgorod Bölgesi Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldığı da hatırlatıldı.

Gözaltına alınan sendika yöneticilerinin ifadelerinin alındığı ve gözaltında tutulmaya devam edildikleri ifade edildi.

Putin, korona virüsü ile mücadelede yetersiz bölge başkanlarını görevden aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da korona virüsüne karşı etkisiz kalmaları nedeniyle Arkhangelsk ve Komi Cumhuriyeti valilerinin istifasını aldı.

Komi Cumhuriyeti Başkanı Sergey Gaplikov, görüntülü paylaşım yaparak, kendisine destek olanlara teşekkür etti.

Gaplikov açıklamasında, kendisinin istifa ettiğini duyurdu.

Arkhangelsk Bölge Başkanı Igor Orlov’un istifası da Putin tarafından kabul edildi.

Putin, Orlov’dan boşalan koltuğa vekaleten Aleksandr Tsybulsky’yi atadı.

Öte yandan Rus basını, söz konusu istifaların Putin tarafından istendiğini iddia etti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Gazeteistasyon / Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın …

Bir cevap yazın