Şehitlik payesi verilsin…

Türk Kadınlar Konseyi (TKKD) Adana Şubesi Başkanı avukat Meryem Türktekin, yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) karşı mücadele ederken, hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına şehitlik verilmesini ve sağlık çalışanlarının haklarının kapsamlı bir şekilde korunmasını içeren bir yasa çıkarılması gerektiğini söyledi.

DHA’nın haberine göre,TKKD Genel Merkezi ve 20 şubesi adına açıklama yapan TKKD Adana Şube Başkanı Meryem Türktekin, sağlık çalışanlarının bu zor günlerde büyük fedakârlıklar yaptığını, ama buna rağmen bazı kişilerin Koronavirüs salgını nedeniyle kızgınlıklarını sağlık çalışanlarından çıkardığını belirtti.

Koronavirüs’e karşı verilen mücadelenin bir savaş olduğunu, askerlerin de sağlık çalışanları olduğunu dile getiren Türktekin, “Dünya genelindeki vakaların, yaklaşık yüzde 10’u sağlık çalışanlarıdır. Aynı durum ülkemiz için de geçerlidir”dedi.

“Bazı sağlık çalışanlarımız şehit olmuştur. Şu an 601 sağlık çalışanımız da ölüm kalım mücadelesi vermektedir” diyen Türktekin, diğerleri ise, insanüstü bir gayretle bu savaşın cepheleri olan hastanelerde savaşmaktadır” görüşünü dile getirdi.

Doktorlarımız, hemşirelerimiz ve yardımcı sağlık çalışanlarımız evlerine dahi gidemez olmuş, çocuklarına dokunamaz hale gelmiştir. Bu nedenle hangi gerekçeyle olursa olsun, sağlık çalışanlarına yönelik hiçbir saldırı haklı görülemez. Bu tür eylemleri gerçekleştiren kişileri de insanları sağlık çalışanlarına karşı kışkırtan kişileri de şiddetle kınıyoruz” diye konuşan Türktekin, şunları söyledi:

-Bu savaşta hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına şehitlik payesi ve hakları verilmesi, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi, çalışma şartlarını ve hayatlarını kolaylaştırıcı ekonomik ve sosyal haklar verilmesi yönünde hukuki düzenlemeler yapılmasını talep ediyor, bu hususlarda ivedilikle kanun çıkartılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Kadınlar, medeniyetin ilerlemesine katkı sağlayan en önemli faktördür’

Gazeteistasyon / DTSO seçimlerinde Yeşil Liste’den Bilgi, İletişim, Turizm, Otelcilik ve Diğer Hizmet Faaliyetleri Meslek …

Bir cevap yazın