Kanal İstanbul’da ısrar vicdansızlıktır…

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından yayınlanan bir video ile, sanat dünyasından tanınan isimler Türkiye’ye seslendiler.”Kanal İhalesini İptal Edin” diyen sanatçılar, bütçenin işsizler ve yaşamsal önemde işlerde çalışanların hayatlarının korunması için kullanılmasını istediler.

Levent Üzümcü, Feride Gülhan, Zeynep Oral ve Hakkı Zariç yetkililere seslendiler. “Kanal’a ayrılacak bütçenin, zamanın ve emeğin daha güzel ve daha aydınlık projeler için kullanılmasını istiyoruz” diyerek kanal İstanbul projesine karşı birliktelik çağrısı yaptılar.

Tiyatrocu Levent Üzümcü:

-Şirketleri sağlıksız işlerde çalışmak zorunda bıraktıkları işçilerine, eğer kendilerine bir şey olursa şirketin sorumlu olmadığına dair belge imzalatma çalışıyorlar. Böyle zararlı kanal işleriyle uğraşacağınıza gidin işlerin haklarını koruyun” dedi.

-Müzisyen Feride Gülhan:

Milyonlarca işçi güvencesizken esnek çalışma denilerek geçiştirilemez. Devletin ihale peşindeki şirketlere değil ihtiyacı olana maddi destek sağlaması gerekir. Kanal ihalesini iptal edin, işsize bütçe ayırın” şeklinde konuştu.

-Yazar-Pen Başkanı Zeynep Oral:

Millet koronavirüs ile boğuşurken, işçiler, emekçiler, gençler iş ve aş derdindeyken, herkes yarını için can derdindeyken, bir yanda evde kalın ‘sakın sokağa çıkmayın’, deyip bir yandan git çalış kıskacı arasına millet sıkışmışken, ücretli izin söz konusu bile değilken ve büyük şirketler büyük firmalar habire çalışanları kapı dışarı ederken, bu durumda iktidarın hala Kanal İstanbul konusunda ısrar etmesi, inat etmesi en hafif deyimiyle vicdansızlıktır. Günahtır. Bunun hesabını ne bu dünya da ne ahirette veremeyecekler. Şu aşamada derhal Kanal İstanbul ihalesi iptal edilmelidir. Oraya ayrılacak zaman emek düşünce ve para derhal işçilerin emekçilerin sağlıkçıların bilim hizmetine verilmelidir.

Şair, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Zariç:

Sağlıksız şartlarda çalışan milyonlar varken mesele piknik yapanlara indirgenemez. Kanal ihalesini iptal edin, yaşamsal önemde işlerde çalışanların hayatlarını koruyun.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Saray, Kraliçe 2. Elizabeth’in mezarından ilk fotoğrafı paylaştı

Gazeteistasyon / Buckingham Sarayı, 19 Eylül’de yapılan cenaze töreniyle Windsor Kalesi’ndeki St George Şapeli’ne defnedilen …

Bir cevap yazın