“20 günde 21 kadın öldürüldü…”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı rapora göre, bu yıl Mart ayında 29 kadının öldürüldüğü belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle ‘evden çıkmayın’ çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a kadar, 20 günde 21 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mart Ayı Kadın Cinayetleri Raporu’nu açıkladı. Basına yansıyan verilerden derlenen bilgiler şöyle:

–29 kadın cinayeti işlendi. 9 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

–Evden çıkmama çağrılarının yapıldığı 11 Mart’tan, 31 Mart’a kadar geçen 20 günde ise, 21 kadın öldürüldü.

–23 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü sosyal medya hesabı açmak, boşanmak istemek ya da barışma isteğini reddetmek gibi, kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

-23 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, koronavirüs günlerinde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu.

-4 kadının kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi, 9’u evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 4’ü tanıdık/akraba, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 2’si oğlu, 1’i babası, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i de kardeşi tarafından öldürüldü.

-Kadınların 18’i evinde, 4’ü iş yerinde, 2’si arabada, 1’si arazide, 2’si sokak ortasında öldürüldü. 2 kadının ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

-Kadınların 15’i ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si boğularak, 1’i darp edilerek öldürüldü. 2 kadının ise nasıl öldürüldüğü tespit edilemedi.

-Mart ayında öldürülen kadınların 26’sının koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; yalnızca 3 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu biliniyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ayrıca, koronavirüs salgını ile birlikte, Türkiye ve dünyada olağanüstü bir dönemden geçildiğini hatırlatarak rapora şu notu eklendi:

-Olağanüstü koşullara, olağanüstü önlemler alınıyor. Ancak, herkesin bir önlem olarak evde kalması gereken bu süreçte, bu koşullar kadınlar için ayrı zorluklar ortaya çıkarıyor.

-Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerde kalmak zorunda. O nedenle günümüz koşullarda, kadınlar için ayrı önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Saray, Kraliçe 2. Elizabeth’in mezarından ilk fotoğrafı paylaştı

Gazeteistasyon / Buckingham Sarayı, 19 Eylül’de yapılan cenaze töreniyle Windsor Kalesi’ndeki St George Şapeli’ne defnedilen …

Bir cevap yazın