“Özür dile, yaptırımları kaldır…

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüsle mücadelede küresel iş birliğine ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bu durum ABD’ye yaptırımları kaldırmak ve özür dilemek için tarihi bir fırsat sundu” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İran’ın Sağlık Bakanlığının hazırladığı plan doğrultusunda, adım adım çeşitli önlemleri hayata geçirildiğini vurgulayan Ruhani, son günlerde kamu sağlığını korumak için tedbirlern sıkılaştırılması yönünde kararlar alındığına dikkat çekti.

Salgınla mücadelenin küresel iş birliği gerektirdiğine işaret eden Ruhani, “Bu durum, ABD’ye yaptırımları kaldırmak ve özür dilemek için tarihi bir fırsat sundu. Çünkü, bir ülke dahi bu mücadeleyi sürdüremezse virüs yayılacaktır. Salgınla mücadele küresel bir iştir. El ele vererek virüsle mücadele etmeliyiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da,yaptığı açıklamada, Washington’un İran ve Koronavirüs’le mücadele eden diğer ülkelere uyguladığı yaptırımları hafifletme ihtimalinden söz etmişti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ile Çin, Rusya ve Pakistan başta olmak üzere, bazı ülkeler, İran’a tıbbi malzeme teminini zorlaştıran ABD’nin tek taraflı yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

İran’a şu ana kadar Çin, Türkiye, Katar, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, bazı Avrupa ülkeleri ve Japonya’dan yardımlar gönderilmişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

HDP’li belediye başkanının ihracı reddedildi

Gazeteistasyon / Kesin ihraç talebiyle HDP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Eğil Belediyesi Eş Başkanı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir