NATO uçakları, salgına yanıt verdi…

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’den askeri kargo uçaklarının İspanya ve İtalya’ya yardım için havalandığını belirterek, bu yardımın NATO yardım koordinasyon merkezinin salgına karşı bir yanıtı olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında, NATO müttefiklerinin korona virüs salgınına karşı dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Korona virüsünün dünyaya yayılmaya devam ettiğini dikkat çeken Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları ile bu konuda video konferans yöntemi ile toplantı gerçekleştireceğini söyledi. Stoltenberg, şöyle dedi:

-NATO olarak salgına karşı saygın bir mücadeleyi nasıl paylaşacağımızı analiz edeceğiz.

-Bu global bir sağlık krizi ve salgından herkes etkileniyor. Sağlık çalışanları ve askeri personellerimiz sivillere yardım ediyor. Görünmeyen bir düşmana karşı savaşıyoruz.

NATO askerlerinin salgınla mücadelede önemli bir rol oynadığını belirten Stoltenberg, açıklamasını şöyle sürdürdü:

-Lojistik ve planlama, sahra hastaneleri, hasta nakli, kamu alanlarının dezenfeksiyonu ve sınır kapıları dahil olmak üzere sivil çabaları desteklemekteyiz.

-Daha bu sabah Türkiye’den askeri kargo uçakları, İspanya ve İtalya’ya yardım için havalandı.

-Bu yardım, NATO yardım koordinasyon merkezinin bir cevabıdır.

-Almanya’daki hastaneler İtalya ve Fransa’dan hastalar aldı. Arnavutluk ve Polonya’dan doktorlar İtalya’ya gitti.

-ABD, İtalya’ya sağlık malzemeleri yolladı. Çekya ve Kuzey Makedonya’da desteklerini gösterdi.

-Hastaneler, hastaların taşınması, kamu alanlarının güvenliği ve temizlenmesi, sınırların güvenliğinin sağlanması konuları açısından kapasitemizi görme fırsatı olmuştur.

-NATO askeri kapasitesini ve yapılarını hızlı bir şekilde ülkelerin Covid-19 ile ulusal mücadelelerine destek vermek için nasıl kullanacağımızı Dışişleri bakanlarıyla değerlendireceğiz.

-Bu sağlık krizinin güvenlik krizine dönüşmemesini engellemeyi görüşeceğiz.

-Dışişleri Bakanları toplantılarımızda ayrıca, NATO’nun Afganistan ve Irak gibi diğer misyonları ve uluslararası terörle mücadele konuları da ele alınacak.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın