“İkinci dalgadan korkuyorlar, sıkı önlemler alıyorlar…”

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, NTV canlı yayında Çin’de son yaşananları aktardı. Çin’in virüsü kontrol altına aldığını, ancak ikinci bir dalganın başlamasından korktuğu için tedbirleri halen sıkı tuttuğunu söyledi. Önen, “82 bin 640 toplam vaka. 76 bin 417 kişi taburcu edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 3 bin 321. Artık ithal vakadan söz ediliyor” dedi. Büyükelçi Önen, şunları söyledi:

-Katı kurallar ve vatandaşın bu kurallara uyması. Yalnız başına tedbir getirmek yetmiyor. Buna vatandaşların riayet etmesi çok önemli. Bugün itibariyle Çin’de bir hafta 10 gündür, sıfır vaka. Bugünkü rakamları sizinle paylaşayım, 82 bin 640 toplam vaka. 76 bin 417 kişi taburcu edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 3 bin 321. Artık ithal vakadan söz ediliyor. Bugün itibariyle bu rakam da 808.

-Çin içinden kaynaklanan bir vaka yok. Dünyadan Çin’e gelen, özellikle de büyük çoğunluğunu yine kendi vatandaşının oluşturduğu, yine kendi vatandaşları oluşturuyor. Bu yüzden Çin çok ciddi tedbirler alıyor. çünkü ikinci bir salgın dalgasından endişe ediyor. Dışarıdan gelenlere test uyguluyor, belli noktalarda karantinada tutuluyor.

-Çin kontrol altına aldı diyebiliriz ama, yurt dışından kaynaklanacak olan yeni bir tehlikeye, gerekse kendi coğrafyasında, yeni bir salgına sebebiyet vermesinden korktuğu için, şu an tedbirleri çok sıkı uyguluyor. Birçok eyalete farklı derecelerde, bu karantina tedbirlerini uyguluyor. Son gözlemlere göre de yavaş yavaş, kademeli olarak bu karantina tedbirlerini hafifletiyor.

-Şu an burada üçüncü ayı geride bıraktı bu salgın, ama hâlâ Pekin’de hayat normale dönmüş değil. Herhangi bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanması, ama vatandaşlar sokağa çıkmamaya özen gösteriyorlar.Üretime dayalı olmayan iş yerlerinde çalışanların yarısından çoğu, evlerinde çalışıyorlar.

-Sitelerde yine güvenlik kontrolleri yapılıyor. Bu noktalardan baktığınızda Çin bu tedbirleri halen devam ettiriyor. Biz de verilen, açıklanan verilerle konuşuyoruz. Daha ötesini bilmiyoruz. Ama biz burada yaşadığımız, gördüğümüz kadarıyla daha henüz yeni yeni belli aşamalar katediliyor.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın