İnfaz düzenlemesinin detayları belli oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan TBMM Başkanlığı’na sundukları infaz düzenlemesinin detaylarını açıkladı.
Detaylara göre terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenecek.
Özkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İnfaz hukukunun temel prensipleri dikkate alınarak infaz adaletini hedefledik. İnfaz düzenlemesi zor bir alandır. Bu alanda özellikle milletimizin rehberliği bize yol gösterici olmuştur.

Cinsel suçlar, uyuşturucu, kadına karşı şiddet, cinayet ve terör suçları bu kapsamın dışına çıkarılmıştır.

Kapsamdaki suçlara kalıcı infaz oranı yüzde 50 olarak düzenlendi.

Denetimli serbestlik ceza ile orantılı olacak. Getirilen düzenleme ile iyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkarılarak gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

Ev hapsi

Mevcut kanunda yer alan düzenlemelerin kapsamını ve şartlarını genişletiyoruz. 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş çocuğu olan anneler, kendisine bakamayacak hastaların konutta infazını getiriyoruz.

Yaklaşık 90 bin kişi yararlanacak

Yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle geçeceklerle beraber bu sayı yaklaşık 90 bine yaklaşıyor.

Farklı bir karar alınmaz, diğer partilerden farklı, öne alma gibi teklifler gelmezse önümüzdeki hafta salı görüşmelere başlanmış olacak.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

CHP’le belediyelerdeh ‘aç çocuk kalmasın’ seferberliği

Gazeteistasyon / CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, partisi tarafından açıklanan vizyon belgesinin ardından, partili …

Bir cevap yazın