Ankara Barosu: Sokağa çıkma yasağı ilan edilsin

Ankara Barosu yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan bağış kampanyası yerine sosyal devletin gereklerinin yerine getirilmesini belirterek, salgının önüne geçilmesi için sokağa çıkma yasağının bir an önce hayata geçirilmesini, kira ödemelerinin durdurulmasını, su, elektrik, doğal gaz ve internet hizmetinin ücretsiz sunulmasını talep etti.

Barodan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Bugün salgının geldiği boyut ve ekonomik kaos, Sayın Cumhurbaşkanı’nın başlattığı bağış kampanyasının ötesine geçmiştir. Kişisel bağışların değil devlet politikalarının çözmeye muktedir olduğu bu kriz, başlangıcından sonuna lütfa ve merhamete değil toplanan vergiler temelinde etkin devlet politikalarına ihtiyaç duymaktadır. Kaldı ki; sosyal hukuk devleti ve sosyal adalet, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı her vatandaşın en kıymetli güvencelerinden biridir ve siyasal iktidarların merhamet ya da lütuf sınırlarına tabi değildir.

Bizler, Anayasa’dan aldığımız hak, yetki ve güvencelere dayanarak, her vatandaşın insan onuruna yaraşır şekilde yaşaması ve mesleklerini devam ettirmeleri için tarihin önünde yetkili, görevli ve sorumlu mercilerden aşağıdaki taleplerde bulunmayı kendimize hak, mesleğimize borç görüyoruz:

1.Söz konusu olan insan hayatıdır ve ülke çapında sokağa çıkma yasağı ivedilikle, derhal, bir gün dahi geç kalınmadan ilan edilmelidir. Kamu sağlığı birey farkındalığına indergenemeyecek kadar hayati öneme sahiptir.

2.Desteğe ihtiyacı olan her vatandaşın beyanı yeterli görülerek, insan onuruna yaraşır şekilde yaşamalarını sürdürmeleri için salgın süresince nakdi ve ayni destek verilmelidir. Kira ödemeleri durdurulmalı, doğalgaz,su,elektrik ve internet ücretsiz sunulmalıdır. Bu desteğin zamanı, şimdiye kadar vatandaşların ödedikleri vergilerin vücut bulacağı en insani ana tekabül etmektedir.

3. Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında bütün işler salgın süresince durdurulmalı, işvereni destekleyici tedbirler alınmalı ve çalışanların tamamına şartsız olarak kısa çalışma ödeneği bağlanmalıdır.

4.Sağlık güvencesi, küresel kriz tamamıyla geçene kadar her vatandaş için sınırsız ve prim borcundan muaf tutulmalı ve bu süreçte her vatandaşın sigorta ve bağkur primleri ödenmiş kabul edilmelidir. Çünkü söz konusu olan insan hayatıdır ve dünyanın bütün devletleri insanı ve insanlığı yaşatmak için kurulmuştur.

Bizler; yarın çok geç olmadan, Anayasa’dan ve sadece insan onurundan aldığımız hak, yetki ve güvencelere dayanarak tüm bu taleplerimizi tarih ve kamuoyu önünde tüm yetkili mercilerden büyük bir kararlılıkla talep ederiz.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Pediyatrik Kardiyak Yoğun Bakım Çalıştayı’ düzenlendi

Gazeteistasyon / Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezi’nde, “Pediyatrik …

Bir cevap yazın