Dünya genelinde virüs vakaları: Ölü sayısı 30 bini aştı

Dünya genelini etkileyen yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bini aşarken, virüs bulaşan kişi sayısı 664 bin, iyileşenlerin sayısı ise 142 bin oldu.

Viris nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı İtalya’da, son 24 saatte 889 kişi daha yaşamını yitirdi. Can kaybı 10 bin 23’e çıkarken, virüs bulaşan kişi sayısı 92 bin 472’ye, iyileşen kişi sayısı ise 12 bin 384’e çıktı.
İspanya’da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 838 artışla 6 bin 528’e yükseldi.
İngiltere’de son 24 saatte koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 209 artarak 1228’e yükseldi
İran’da virüs nedeniyle 123 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 2 bin 640’a, vaka sayısı ise 38 bin 309’a yükseldi.
İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur 12 bin 391 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı.

ABD’de 3 eyalet için seyahat uyarısı verildi

ABD’de yeni tip koronavirüs salgınının merkezi haline gelen New York eyaleti ile komşuları New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde yaşayanlar için “14 gün boyunca zorunlu olmayan tüm iç seyahatlerden kaçınmaları” uyarısı yapıldı.
ABD Başkanı Donald Trump’ın talebi doğrultusunda ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), söz konusu üç eyaletle ilgili uyarı yayımladı.

Uyarıda, koronavirüs salgınının yayılmasını önleyebilmek amacıyla New York eyaleti ile komşuları New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde yaşayanlardan, 14 gün boyunca tüm iç seyahatlerden kaçınmaları istendi.
Seyahat uyarısı, gündelik hayatın devamında önemli rol oynayan sağlık, altyapı ve gıda sektörü çalışanları gibi kesimleri kapsamayacak.

Başkan Trump, CDC’nin açıklamasından kısa süre önce Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, bu eyaletler için karantinaya şu aşamada gerek olmadığını ancak güçlü seyahat kısıtlayıcı tedbirler alacaklarını ifade etmişti.
Koronavirüse ilişkin vaka ve ölüm sayısı giderek artan ABD’de özellikle New York kenti, ülkedeki tüm vakaların yarısına yakınına ev sahipliği yapması dolayısıyla zorlu bir süreçten geçiyor.
Trump, New York’la ilgili son açıklamalarında, kenti zor günlerin beklediğini ifade etmiş ve bölgeye bin kişi kapasiteli bir hastane gemi göndermişti.

Çin’de ölenlerin sayısı 3 bin 300’e ulaştı

Çin’de yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bin 300’e yükseldi.
Şinhua ajansının Çin Ulusal Sağlık Komisyonuna dayandırdığı haberinde, Covid-19’un ortaya çıktığı Hubey eyaletinde 5 kişinin daha yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.
Böylelikle ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 300’e ulaştı.
Komisyon, ülkede 45 yeni vaka tespit edildiğini, bunların 44’ünün yurt dışı kaynaklı olduğunu duyurdu.
Böylelikle Çin ana karasındaki vaka sayısı 81 bin 439’a ulaştı. Ülkede virüs tespit edilen ve hastanedeki tedavisi tamamlanarak taburcu edilenlerin sayısı ise 75 bin 448.

Mısır ve Fas’ta ölüm ve vaka sayısı arttı

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölümler Mısır’da 36’ya, Fas’ta 24’e yükseldi.
Mısır Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 1’i İtalyan, 5’i Mısırlı 6 kişinin virüs nedeniyle vefat ettiği ve böylece ülkedeki toplam ölüm sayısının 36’ya yükseldiği belirtildi. Ölen Mısırlıların başkent Kahire, Dimyat, El-Minya ve Port Said kentlerinden olduğu kaydedildi.
Açıklamada, ülkede biri Ürdün vatandaşı olmak üzere 40 kişide daha virüsün tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 576’ya yükseldiği, şu ana kadar da 121 kişinin iyileştiği aktarıldı.

Fas Sağlık Bakanlığı Epidemiyoloji Müdürlüğü Temsilcisi Muhammed el-Murabıt, basına yaptığı açıklamada, ülkede Kovid-19 kaynaklı ölümlerin sayısının 24’e, vaka sayısının ise 359’a ulaştığını söyledi. Murabıt, 11 kişinin de iyileştiğini bildirdi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Gazeteci Türfent, 6,5 yıl sonra özgür

Gazeteistasyon / “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı mahkemece 8 yıl 9 ay hapis …

Bir cevap yazın