‘Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Gözaltında iken öldürülen Evrensel Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak için 1998 yılından beri yapılan Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin bu yılki kazananları belli oldu.

Her sene Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da yapılan ödül töreni ise bu sene, koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayacak. Bu seneki tören 24’üncüsü düzenlenecek yarışmanın ödül töreniyle birleştirilecek.
Evrensel gazetesinde yer alan habere göre bu yılki yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü, Cumhuriyet gazetesinde 13 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan ‘Köşk karşılığı temizlik’ haberiyle Seyhan Avşar kazandı. Haberde, “Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından boğaz manzaralı köşk karşılığında temizlendiği” anlatılıyor.

Görüntülü haber ödülü Artı TV’ye

Yarışmada Görüntülü Haber Ödülü’nü ise Özgür Söylemez ve Gülbahar Gündüz’ün, Artı TV’de yayımlanan ve sınır kapılarının açıldığı açıklaması üzerine Fatih’ten kaldırılan otobüslerle Pazarkule sınır kapısına gitmeye çalışan mültecileri konu alan haberi kazandı.

Fotoğraf ödülü: Bu gözlere iyi bakın

Cumhuriyet’te yayınlanan “Bu gözlere iyi bakın” isimli fotoğrafı ile bu yılki fotoğraf ödülünü ise Deniz Sarıgil kazandı. Sarıgil, 11 Eylül 2019 günü Ankara Güvenpark’ta “İşsizim, açım” diyerek kendisini yakan Recep Peker isimli yurttaşın fotoğrafını çekmişti.

Yerel gazetecilik ödülü Karakoyun’a

Yerel Gazetecilik Ödülü’nün bu yılki sahibi ise “Dersimspor otobüsü” haber dizisiyle Tunceli Emek gazetesinden Hüsniye Karakoyun oldu. Karakoyun haberinde kimi bağışlarla alınan Dersimspor otobüsünün muhataplarıyla görüşerek, satıldığı süreci anlatıyor.

Jüri özel ödülü

Bu yılki yarışmada yaşıma jürisi, hapisteki tüm gazeteciler adına bir Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı. Jüri Özel Ödülü Basın Müzesi’ne teslim edilecek.

Ödül jürisi

Ödülleri Banu Tuna, Burcu Karakaş, Hüseyin Aykol, İpek Özbey, Kamil Tekin Sürek, Mesude Erşan, Murat Sabuncu, Nazım Alpman’dan oluşan yarışma jürisi belirledi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın