İnsan hakları savunucuları ölüm oruçlarını İçişleri Bakanlığıyla görüştü

İnsan hakları savunucularının oluşturduğu heyet, Grup Yorum üyelerinin sürdürdüğü açlık grevini İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.
İnsan hakları savunucuları ve edebiyatçıların olduğu bir heyet, açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri, avukatlar ve Mustafa Koçak için İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeye ilişkin bir açıklama yaptı. TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Şair Ahmet Telli ve Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özer’in oluşturduğu heyet tarafından yapılan açıklamada, Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek cezaevlerinde başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerini tahliye olmalarına rağmen evlerinde 284 gündür sürdürüldüğü vurgulandı.

İçişleri Bakan Yardımcılığı ile 17 Mart 2020 günü yapılan görüşmenin detayları ve sonucu heyet tarafından şöyle aktarıldı:
“Görüşme esnasında Grup Yorum üyelerinin konser yasaklarının kaldırılmasına dair beklentinin karşılanması ifade edilmiştir. Bunun dışında sağlık durumu oldukça ciddi olan Mustafa Koçak’ın yasal ve meşru talebi olan Adli Tıp kurumuna sevki ve Adli Tıp Kurumunun vereceği rapor doğrultusunda (mevcut hali ile hapishanede kalamayacağı göz önüne alınarak) tahliye edilmesi ve dava dosyasının adil yargılanma ilkeleri doğrultusunda ele alınması isteği belirtilmiştir. Açlık grevinde bulunan avukatların ise en temel talebi olan adil yargılanma hakkının dava dosyalarının bulunduğu Yargıtay tarafından titizlikle ele alınacağına dair beklenti ifade edilmiştir. Görüşme esnasında sayın bakan yardımcısı heyetimizi dikkatlice dinlemiş ve sorunun etraflıca ele alınmasına olanak veren bir toplantı yapılmıştır. Daha sonra yapılan görüşme İçişleri Bakanı ve yardımcıları tarafından değerlendirilmiş ve heyetimize geri dönüş yapılmıştır. Heyetimize açlık grevinde bulunanların açlık grevlerini bırakmaları halinde taleplerinin değerlendirileceği ifade edilmiştir. Bütün bu süreç heyetimiz tarafından açlık grevinde bulunan Grup Yorum üyelerine ve açlık grevindekilerin avukatlarına aktarılmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İmamoğlu: Asla olmaz diyebileceğimiz çok şeyi yaptılar. Erdoğan seçilirse görevden alınabilirim

Gazeteistasyon- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha seçilirse görevden alınabileceğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir