Koronavirüs’ten hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 17 kişi artarak 92’ye, toplam vaka sayısının 5 bin 698’e yükseldiği açıkladı. Koca, Bilim Kurulu’nun ‘daha ileri tedbirler’i tavsiye ettiğini belirtirken, ayrıntı vermediği ‘kısıtlamaya’ yönelik önerilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değerlendireceğini söyledi.

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulunurken, Bilim Kurulu’nun ‘halkı kısıtlamaya yönelik’ önerilerde bulunduğunu ve bunların Erdoğan’a sunulduğunu söylerken, “Cumhurbaşkanı’mız değerlendirmesini yapar ve uygun görürse kamuoyuyla paylaşır” dedi.

Kit sayısı yeterli

Türkiye’de yeterli test kitinin bulunduğunu belirten Koca, “60-70 dakika arasında sonuç veren 350 bin kit laboratuvarlara verildi. 3-4 saatte sonuç veren kitten 1 milyon tane var. Bugün 7-8 binlere ulaşan bir günlük test sayısı oldu, önümüzdeki günlerde 15-20 binlere kadar çıkmış olacak” ifadesini kullandı.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“10 Mart’tan bu yana Türkiye’de hayat değişti. Kaybın binlerle ifade edildiği, hasta sayısının 90 bine yaklaştığı ülkeler var. Türkiye insanını korumak için elinden gelen her şeyini yaptı, küresel soruna karşı ulusal mücadelesini verme yolunu seçti, sıkı tedbirlerini aldı. Önceki tedbirler, şimdi sadece bir avantaj.

“Önümüzdeki günler istesek de istemesek de farklı olacak. Bu hastalık bütün dünyada hayatı değiştirebilecek bir yayılma kabiliyetine sahip. Virüsten uzaktan kalmanın yolu hayatımızda bir değişikliğe gitmek. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Tedbirler aslında basit. Şartları sağlayıp onlara uymak zorundayız.

“Bugün Bilim Kurulu’muzla belki de en önemli toplantımızı yaptık. Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Ortaya koyduğumuz yaklaşım şu olmuştur, en önemli tedbir olan izolasyonu prensip haline getirdik. Bu yaklaşımın anlamı şu, sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir, sosyal hayat ona göre düzenlenmelidir. Bunun için de çalışma saatleri günleri, tatiller düzene konmalıdır. Bilim Kurulu’muz kapalı alandaki temaslar için de tedbir önermektedir.

“Sosyal hareketliliği ve teması azaltarak toplum yaşamının yeni bir düzene kavuşması gerekir. Amaç virüsün yayılımını önlemek olduğu yerde kontrol altına almaktır. Bunun için hareketliliği olabildiğince azaltmak, yayılmaya karşı bu prensip şu önemli noktaya varıyor. Virüsün şehirden şehire taşınmasına set çekmek. Bu yaklaşım belki şehirlerin izole edilmesi gibi düşünülebilir. Bilim Kurulu’nun önerdiği tedbir belli bir süreliğine belli sınırlar konmuş geçici bir hayat tarzıdır.

“Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Alınan tedbirlere sıkı sıkıya uyulması umudumuzun gerçeğe dönmesini kolaylaştıracaktır. Bakanlığımız bu sürede küresel tecrübelerin gerektirdiği her adımı atmaya devam edecek. Önceki basın toplantımızda bahsetmiştim, hastalığa dair verileri kurumsal internet sayfamızda yayınlayacağız. Bugün itibariyle internet ortamında güncellenerek her akşam açıklanmış olacak. Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 47 bin 823 test yapılmış oldu. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle toplam can kaybımız 92’yi bulu. Tedavisi devam eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımdadır. 241 tanesi entübe durumdadır. 42 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmişti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Akşener: Biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir, kazanmak önemli

Gazeteistasyon / İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı …

Bir cevap yazın