İsviçre’de koronavirüs günleri…

CENEVRE / Aydın BOLKAN /

Avrupa’da hızla yayılan ve İtalya ile İspanya’da binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını, İsviçre’nin hemen hemen tüm kantonlarına yayıldı.
8.5 nüfusa sahip ülke İtalya Fransa, Almanya ve Avusturya sınırları ortasında bulunurken, koronavirüs vakası resmi açıklamalara göre bugün itibari ile 11.140. Şu ana kadar ölen insan sayısı ise 164.

Koronavirüse karşı henüz ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi. Ama ülkenin 26 kanton yönetimi kendi inisiyatifleri doğrultusunda önlemler almaya devam ediyor.

Bern hükümetinin çağrısıyla iş yerlerini kapatan tüm esnaflar için 20 milyar franklık kredi bugün itibariyle ödenmeye başladı.
Şirketler, Konfederasyon tarafından garanti edilen kredi için faiz oranı 500 bin frank’a kadar sıfır, daha sonra 20 milyona kadar yüzde 5 faiz ile kullanabilecek.

Hükümet tarafından hem kantonlarda virüse karşı önlemler alınırken, ülke dışında bulunan İsviçre vatandaşları da havayolu ile ülkelerine getiriliyor.
En son, Peru’da bulunan 288 kişi tahliye edilerek Zürih’e getirildi. Getirilen bu kişilere hükümet bir sınırlama getirmedi, ancak gerekli tetkik ve incelemelerin ardından bu kişiler evlerinde karantinaya alındılar. Ülkede genel bir karantina uygulaması bulunmamasına rağmen insanlar virüsten korunmak için kendilerine eve kapatmayı daha uygun buluyor.

İsviçre Halk Sağlığı Merkezi, insanların hareketliliğini izlemek için cep telefonlarının geriye dönük hareketliliğini takip izni aldı. Bu uygulamayla hastalığın seyrinin nasıl yayıldığı analiz edilecek.

Ülke genelinde eczanelerden evlere ilaç servisi yapılmaya başlanırken, Fransızca konuşan 6 kanton ile İtalyanca konuşan Ticino cantonlarında görev yapacak 5 bin 500 sivil savunma uzmanı göreve hazır olduklarını açıkladılar.

Bern hükümetinin küçük işletmelere yönelik faizsiz kredi sağlamasını yanı sıra bazı kantonlarda bu yönlü çalışma başladı. Vallais Kanton yönetimi bankalarla konuşarak düşük faiz oranıyla tahvil karşılığı kredi anlaşması yaptı. Bu kredi, sadece berber, market işletmecisi gibi küçük esnafa verilebilecek.

İsviçre’de kononavirüsünün en fazla görüldüğü kanton, Cenevre kantonun ardından Ticino kantonu oldu.
Cenevre kanton yönetimi ise virüse karşı alınan tedbirler arasında, evlere servis dışında tüm restorantları kapatırken, halkın emek ihtiyacının karşılanması için evlere servisi organize etmek için 100 bin franklık bir bütçe ayırdı.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın