‘İnfaz indirim taslak metnini bu haliyle kabul etmeyeceğiz’

HDP’li Beştaş, hazırlanan infaz indirimi düzenlemesine ilişkin AKP ile yaptıkları görüşmeye dair açıklama yaptı. Taslak metni bu haliyle kabul etmeyeceklerini belirten Beştaş, önerilerini heyete aktardıklarını kaydetti

AKP, koronavirüs salgınına ilişkin hazırlanan 3. Yargı Paketi’ne ilişkin 5 yıl aradan sonra HDP’yi ziyaret etti. 5 yıl sonra yapılan görüşmede, AKP heyetinde Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş, Cahit Özkan, Adalet Komisyon üyeleri ile Adalet Bakanlığı temsilcileri yer aldı. Heyet, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü ve Meclis Adalet Komisyon Üyesi Abdullah Koç tarafından karşılandı. Yapılan görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

‘Bu haliyle kabul etmeyiz’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, görüşmenin detaylarını ve sundukları önerilere dair Mezopotamya Ajansı’na açıklamada bulundu. AKP heyetinin, infaz düzenlemesiyle ilgili basına yansıyan bir taslak metnini kendilerine sunduklarını belirten Beştaş, bu taslağı kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti. Heyetin, partilerle yapılacak görüşmeler ve alınan öneriler sonucunda taslağın olgunlaştırılacağını söylediğini aktaran Beştaş, görüşmede önerilerini sunduklarını, önerilerini ayrıca yazılı olarak da ileteceklerinin bilgisini verdi.

Hangi öneriler sunuldu?

Koronavirüs salgını nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin can güvenliğinin tehdit altında olduğuna dikkat çeken Beştaş, heyete risk altında bulunan cezaevlerinin boşaltılması taleplerini ilettiklerini söyledi. Beştaş, görüşmede heyete ilettikleri itiraz ve önerilerini, şu şekilde aktardı: “Siyasi suçların kapsam dışı bırakılması asla kabul edilemez, etmiyoruz. Uyuşturucu ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlara indirim geliyor ama siyasi suçlar, yazan, konuşan, basın açıklaması yapan, tweet atan kapsam dışı tutuluyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Dışarıya öncelikle çıkması gerekenler; düşüncelerinden dolayı, haber yaptıklarından dolayı, siyaset yaptıklarından dolayı içerde olanlara dair bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade ettik. Ayrıca infazda eşitlik mutlak derecede zorunludur. Bu konudaki ayrımı kabul etmiyoruz.”

‘Terör tanımı değişmeli’

Heyete, Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) değişiklik yapılması gerektiğini yönünde önerilerini ilettiklerini de belirten Beştaş, şunları söyledi: “Tutuklu ve hükümlülerin, salgın hastalıklar sürecinde kendilerini tedavi edemeyeceklerini ve koruyamayacaklarını söyledik. Özcesi, uluslararası standartlara uygun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları ışığında ‘terör’ tanımının değişmesi, siyasi saiklerle içeride tutulan on binlerce insanın infaz eşitsizliğini kabul etmeyeceğimizi ve bu konuda esastan bir sorun olduğunu ifade ettik.” Beştaş, infaz düzenlemesiyle ilgili önerilerine dair CHP ve diğer partilerle de ortaklaşmaya yönelik girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır İl Sağlık Müdüründen başsağlığı mesajı

Mehmet Ayaz Gazeteistasyon / Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, Konya’da görevi başında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir