Vali’den Trump’a: Ölecekleri siz belirleyin…

ABD’de New York Valisi Andrew Cuomo, Trump yönetimini yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede, salgının merkezi haline gelen New York için yeterli desteği vermemekle suçladı.

“Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor” Andrew Cuomo, “30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim?” diye sordu.

Turmp’a “Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin, çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz” dedi.

Cuomo, düzenlediği basın toplantısında, vaka sayısının hızla arttığı ve ABD’de salgının merkezi haline gelen New York’ta, tıbbi malzemelerin tükenmek üzere olduğu uyarısında bulundu. Koronavirüs’ten etkilenenlerin sayısının her üç günde iki kat arttığını, salgının yavaşlatılamadığını vurgulan Cuomo, ”New York’un yardıma ihtiyacı var” çağrısında bulundu.

Salgının daha önceki 45 gün tahminlerinin aksine, 2-3 hafta içinde zirveye çıkacağını savunan Cuomo, eyalette 140 bin yatağa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “eyaletlere milyonlarca maske gönderileceği” açıklamasına anımsatan Cuomo, ”Ben söze değil eyleme bakarım. Hani nerede suni solunum cihazları, laboratuvar önlükleri ve eldivenler?” diye sordu.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakanlık Daire Başkanı eşini öldürüp intihar etti

Gazeteistasyon / Adalet Bakanlığı’nda Destek Hizmetleri Dairesi Daire Başkanı olarak görev yapan Serkan Tüzün, önce …

Bir cevap yazın