Söyle O Diktatör Başkanına…

Geçen hafta sonu Rusya’da ciddi bir ekonomik kriz başladı.
Rus şirketlerindeki paylar yüzde 20 azaldı.
Petrol fiyatı birkaç haftada yarıya düştü, varil başına 60 ila 30 dolar. Aynı zamanda dolar kuru yükseldi.
İnsanlar döviz bürolarında döviz satın almak için sıraya giriyorlar. Bütçenin işleyişi artık güvenli görünmüyor ve Rusya’nın döviz rezervlerine mümkün olduğunca çabuk geçmesi gerekiyor. Uluslararası yaptırımlar, düşen petrol fiyatları, korona virüs salgını ve yetersiz liderlik Rusya ekonomisi için gerçek bir fırtına yarattı. Fırtınanın sonu iyi gözükmüyor.
Rusya’da her şeyin kötü olacağını biliyorum. Daha da kötüleşebilirler ve tek soru ne kadar ve ne kadar hızlı olacağıdır.
Birkaç yıl içinde Rusya, yaşadığı bölgede gerçekte neler olup bittiğine dair çok az anlayışı olan yaşlı bir adam tarafından yönetilecek ve ülkesinde bulunanlar ülkeyi için bu bir ayaklanma veya devrimle sona erecek bir kâbus bekliyor gibi.
Yıllar geçtikçe Rusya en iyi zihinlerini kaybediyor çünkü yetenekli girişimciler, araştırmacılar ve sanatçılar ülkede potansiyellerini gerçekleştirmenin bir yolunu göremiyorlar. On yıldan fazla bir süredir, ekonomi salyangoz hızında ilerlemektedir Rusya’yı izole bırakan yasal kesinlik ve dış politika maceralarının eksikliği. Şimdi Putin kendini tüm diktatörler tarafından kullanılan aynı eski argümanla destekliyor. Ancak garanti ettiği istikrar bir mezarlıktır.
Putin bir kez daha siyasi lider olacak, önceki görev sürelerin sona ermesi geçerli değil. Ancak bu manevranın ahlaki politika ile ilgisi yoktur. Aksine, bugüne kadar yürürlükte olan anayasanın ihlalidir.
Bilinmesi gereken Kremlin’in bu konuda ne kadar zalimce uygulamalarıdır. Ancak yöntem kesinlikle yeni değil
1994’ten beri Belarus’u yöneten Alexander Lukashenko, anayasadaki aleyhine olan sınırlamaları ortadan kaldırmak ve görev süresini uzatmak için aynı hileyi birkaç defa kullanmıştı. Batı Lukashenko uzun zamandır Avrupa’nın son diktatörü’ olarak adlandırıyor.
Yolsuzluk, konformizm ve petrol gelirleriyle birleştirilen Rus ekonomisi, Putin’in yönetimi altında olumlu bir kazanamadı.
Bugünlerde Rusya’nın halkın yararına yatırım yapmak için kapsamlı rezervlerinden yararlanmaya karar vermiş olması, azalan popülaritesinden kaynaklanıyor. Bu yatırımların somut bir şekil almasını istiyorsa, önce kemikleşmiş sistemde reform yapmalıdır. Diğer zorluk Rusya’nın ortaklarıyla ilgili: herkes Moskova ile ilişkilerini geliştirmek istiyor, ancak Putin Ukrayna’nın ablukası, bir siber savaş, Suriye’deki hastanelerin bombalanması, BM Güvenlik Konseyi’nin felci ve tarihin yeniden yazılması ile karşılık veriyor.
Putin, 17 Mart 2020 de Duma’daki öneriyle ilgili çekinceleri ele almak için elinden geleni yaptı ve görüşüne göre, Anayasa Mahkemesi’nin onaylaması durumunda önceki şartların iptalinin mümkün olacağını söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin Duma tarafından zaten kabul edilmiş bir modelle çelişmesi imkânsızdır.
Bu tür propaganda yaşlı muhafazakârlar da etkili olabilir. Ancak dünya hakkındaki bilgilerini bağımsız çevrimiçi kaynaklardan ve uluslararası haber sitelerinden alan genç insanlarda etkisi daha azdır. Gençler artık mevcut sistemin toplumu etkileyebileceklerine inanmıyorlar ve uzun vadede Rusya için zarar verdiklerine inanıyorlar.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır’da “Epik Dönüşüm” sergisi açıldı

Gazeteistasyon / Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince organize edilen “Epik Dönüşüm” resim sergisi açıldı. Kültür ve Sosyal ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir