‘Resmi açıklamaların yüzde 13,4’üne güveniyorlar’

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 29 kentte Koronavirüs anketi yaptı. Online ortamda, her evden bir kişinin katılımı ile 2863 kişi ile İstanbul, İzmir, Ankara ,Kayseri, Konya, Muğla, Samsun, Mersin, Adana, Bursa, Diyarbakır,il Van, Mardin, Batman, Şanlı Urfa, Gazi Antep, Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı, Bitlis, Bingöl, Dersim, Muş, Erzincan, Şırnak, Hakkari, Adıyaman, ve Siirt’te Yüzde 58,8’i Kadın, yüzde 41,1’i Erkek, yüzde 1’i Diğer toplumsal cinsiyet kimliklerine sahip bireyler ile anket gerçekleştirdi. Anket sonucunda şu sonuçlar ortaya çıktı:

Salgın hastalığa karşı yüzde 67’si tedbir alırken, yüzde 31,7’si kısmen, yüzde 1,3’ü hiç tedbir almamış. Tedbir aldığını söyleyen kadınların oranı erkeklere oranla yüzde 11,50 daha fazla. Yine “Tedbir aldım” diyen 65 yaş ve üstünün oranı 18-24 yaş grubuna göre yüzde 12 daha fazla.

Yüzde 3,6’sı hiçbir özel tedbir almazken, yüzde 96,5’i ellerini sıklıkla sabunla yıkarken, yüzde 81,6’sı mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmıyor.

Yüzde 75,1’i ellerini kolonya veya dezenfektanla koruyor. Yüzde 74,8’i toplu taşımaya binmiyor, kalabalığa girmiyor. Yüzde 57,6’sı misafir kabul etmiyor. Yüzde 9’u tümüyle, yüzde 34,7’si kısmen, yüzde 5,8’i hiç, yüzde 50,5’i mecbur olmadıkça dışarıyla teması kesmiş.

Salgınla Mücadele Kapsamında Alınan Tedbirleri ise yüzde 61,3’ü yeterli bulmuyor. Yüzde 30,8’i Kısmen, yüzde 7,9’u yeterli buluyor.

“Hükümetin Salgınla Mücadele Politikasını ise yüzde 8,2’si çok başarılı, yüzde 45,3’ü kısmen başarılı, yüzde 22,4’ü hiç başarılı bulmuyor, yüzde 21,7’si başarılı bulmuyorum, yüzde 2,4’ünün ise salgınla mücadele politikasından haberdar değil.

Sağlık Bakanlığının Veya Hükümet Sözcülerinin Konuya İlişkin Açıklamalarını ‘’Güvenilir ve İnandırıcı buluyor musunuz” sorusuna ise katılımcıların yüzde 59,9’u hayır, yüzde 26,7’si kısmen, yüzde 13,4’ü evet diyor. İnandırıcı ve güvenilir bulmayan erkeklerin oranının kadınlara göre daha fazla olduğu, yaş ilerledikçe inandırıcı/güvenilir bulmayanların oranının arttığı, en güvenilir bulmayan yaş grubunun ise 65 yaş ve üstü olduğu görüldü.

” COVID-19 İle Mücadele İçin Sizce Ne Yapılmalı?” sorusuna ise yüzde 85,7’si hastalık teşhis kiti her kentte ve çok sayıda olmalı, yüzde 84,8’i maske, dezenfektan, sabun vs. koruyucu medikal ve temel temizlik malzemelerine herkesin sahip olması sağlanmalıdır. Yüzde 82,3’ü tüm sağlık merkezleri COVİD19 Tedavisinde gereken ihtiyacı karşılayacak biçimde yeniden düzenlenmelidir. Yüzde 78,1’i Bakanlık hastalığın kaç kişide hangi kentlerde ve bölgelerde enfekte olduğunu, tedavinin içeriğini ve yaşamını yitirenleri her gün düzenli olarak açıklamalı. Yüzde 63,8’i cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmeli, yüzde 55,5’i ise Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TGC: RTÜK iktidar adına ceza dağıtma görevinden vazgeçmeli

Gazeteistasyon- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, RTÜK’ün asıl görevini unutup iktidara yakın olmayan TV kanallarını düzenli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir