Roket çalışmaları da durduruldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ABD Uzay Araştırma Merkezi NASA, roket çalışmalarını askıya aldı.
NASA yöneticileri, dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının ilerlemesinin ardından hem devam eden hem de planlanan görevler üzerindeki etkilere hazırlanmak için bir araya geldi ve 4. Aşama olarak bilinen, tüm tesislerin kapatılması ve tüm seyahatlerin askıya alınması ile birlikte personel için zorunlu tatil içeren aşamaya geçme kararı alındı.

Michoud Tesisi ve Stennis Uzay Merkezi olmak üzere iki NASA tesisi 4. Aşama’ya geçirildi. Başkan Jim Bridenstine, yaptığı açıklamada, “Stennis’teki değişiklik, merkez toplulukta artan COVID-19 vakası sayısı, oradaki iş gücümüzdeki öz izolasyon vakalarının sayısı ve Stennis ekibimizin arasındaki onaylanmış bir vaka nedeniyle yapıldı” dedi. Bridenstine açıklamasının devamında “Michoud’da teyit edilmiş vaka olmamasına rağmen yerel ve federal yönergelere uygun olarak tesis, yerel alanda artan COVID-19 vakası nedeniyle 4. Aşama’ya taşınıyor” sözlerini kullandı.

SLS ve Orion araçlarının Mars ve ötesindeki görevlerin merkezi bir parçası olarak tasarlandığı biliniyor. SLS, oldukça maliyetli bir araç ve tamamlandığında NASA’nın bugüne kadar ürettiği en güçlü roket olacak. Başlangıçta astronotları Ay’a götürmek için yararlanılacak olan roket, sonrasında başka uzay hedeflerinde kullanılacak.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakanlık Daire Başkanı eşini öldürüp intihar etti

Gazeteistasyon / Adalet Bakanlığı’nda Destek Hizmetleri Dairesi Daire Başkanı olarak görev yapan Serkan Tüzün, önce …

Bir cevap yazın