İsviçre’de ceza ve vergiler ertelendi, işsizlik fonu devreye girdi

Aydın BOLKAN

İsviçre Federal Konseyi, koronavirüs kriziyle başa çıkmak için yeni bit ekonomik paket açıkladı. Sağlık açısından, beşten fazla insanın toplanmasını yasakladı ve 32 milyar franklık yeni bir paket açıkladı. Federal hükümetin Kanton bütçelerine sağladığı mali destekle bu miktar 42 milyar frank oldu.
Sağlık Bakanı Alain Berset, “İsviçre salgının hızla yayıldığı bir ülke. Bu yüzden ciddi yeni önlemler aldık” dedi.
Maliye Bakanı Ueli Maurer de, koronavirüsle mücadele nedeniyle konfederasyonun 42 milyar frank sağladıgını belirterek “Sağlıklı bir bütçemiz var, borçları geri ödedik ve harcamaları azalttık” dedi. Konfederasyonun ekonomik yapısını güçlü olduğunu belirten Mauer, “Tüm cantonlara hızlı ve sorunsuz bir şekilde yardımcı olabileceğiz” dedi.

Koronavirüse karşı Federal Hükümet tarafından alınan önlemlerden bazıları şunlar:

– Polis, yürürlükteki kurallara uyulmaması durumunda ilgili kişi başına 100 frank para cezası verebilir.

–  Fabrikalar ve şantiyeler gerekli önlemi alıp faaliyet göstermeye devam edecek
– Likidite sorunu yaşayan işletmelere geçici banka kredisi almaları için 20 milyar dolar kaynak ayrıldı. Hükümet bu kaynağı bankalara aktaracak
– İşletmeler 7 yıl faizsiz 500 bin frank’a kadar kredi alabilecek. Bunun yüzde 15’ini bankalar, yüzde 85’ini ise merkezi hükümet karşılayacak.
– Krizden etkilenen şirketler, sosyal sigorta (AVS, AI, APG, AC) katkı payı ödemesini geçici olarak ve faizsiz erteleme olanağına sahip olacaklar.
– Bu önlemler, cirosu düşen serbest meslek sahipleri taksi şoförleri, serbest çalışan doktor, psikolog vb meslekle için de geçerlidir.
– Vergi alanındaki işletmeler için, özellikle KDV, belirli gümrük vergileri, özel tüketim vergileri 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi.
– Davalar ve iflaslar 4 Nisan’a kadar ertelendi.
– İşin azalması durumunda tazminat hakkı artırılacaktır. geçici işçilere kısmi işsizlik ödeneği verilecek. – Çıraklık eğitimi alan insanlar için iş kaybı da sayılacak.
– Kısmi işsizlikten yararlanma bekleme süresi kaldırılacak
– Çocuklarına bakmak için mesleki faaliyetlerini kesmesi gerekenler, serbest olarak çalışan doktorlar işsizlik ödeneğinden faydalanacak.
– İşsizlik ödeneğinden faydalanmak konulan bir yıllık çalışma sınırı kaldırıldı.
Hükümet kararıyla kapatılan iş yerlerinde tüm çalışanlara 16 Hazirana kadar maşlarının yüzde 70 ile 80 arasında maaş ödemelerini işsizlik fonu karşılayacak..

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

TBMM’de kürtçe konuşmaya engel!

Gazeteistasyon / TBMM Genel Kurul’da söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, …

Bir cevap yazın