“İstihbarat virüsle ilgili uyarmış…”

ABD istihbarat kurumlarının Ocak ve Şubat aylarında hükûmeti yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının bir pandemiye dönüşebileceği konusunda uyardığı, ancak hükûmetin patojenin yayılma hızını yavaşlatmak için gerekli önlemleri almadığı iddia edildi.

The Washington Post gazetesinin istihbarat kurumlarına yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre istihbarat kurumları raporlarında virüsün ne zaman ABD’ye ulaşacağı veya ne tür önlemler alınması gerektiği konusunda bir bilgi vermedi ancak Çin’deki yetkililerin salgının boyutu konusunda gerçek verileri paylaşmadığını, durumun çok daha ciddi olduğunu vurguladı.

Haberde, istihbarat kurumlarının hükûmete sıklıkla gönderdiği benzer raporlara rağmen ABD Başkanı Donald Trump ve müttefiklerinin “salgını önemsiz gibi göstermeye çalıştığı” belirtildi.

İstihbarat raporlarına erişimi olan bir başkan yetkili, bu raporların sadece hükûmete değil, Kongre üyeleri ve onların ekiplerine de ulaştırıldığını belirtti ve “İstihbarat kurumları bunu Ocak’tan beri bekliyordu” dedi. İsminin gizli tutulması şartıyla konuşan yetkili, “Trump bunu beklemiyordu, ancak hükûmette görev yapan birçok kişi biliyordu ve onun hiçbir şey yapmasını
sağlayamadılar. Sistem kırmızı ışık yaktı” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık

Gazeteistasyon / Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile düzenlediği basın ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir