Bakan Koca: Laboratuvar sayımız 25 ilde 36’ya çıkacak

TBMM’de koronavirüs özel oturumunda konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 ilde bulunan koronavirüs test laboratuvarlarının yakında 36’ya çıkaracaklarını söyledi.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
* Bireyleri doğrudan tehdit eden bir risk ortamında mücadelenin ilk şartı başarı motivasyondur. Her bir arkadaşımı kendi ortamında bu ilkenin lider,i olarak görüyorum. Sizlere Koroanvirüs’ün tarihçesini hatırlatmak istiyorum. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş Koronavirüs olarak tamamlandı. Hastalarda ateş solunum zorluğu ve her iki akciğerde zatürreyle uyumlu durumlar tespit edildi. Vaka bildiren ülkelerin sayısı giderek arttı. Hastalık esas olarak damlacıkla bulaşmaktadır. Kuluçka süresinin azami 14 gün, ortalama 5-6 olduğu gözlemlenmiştir. Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfekssiyonun yaygın belirtileri ateş öksürük solunum sıkıntısıdır. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir.

* Laboratuvar sayımızı 25 ilde toplam 36’ya çıkacaktır. Bugün itibariyle 2 vakıf ün.’nin devreye girmesiyle 18 merkezde yapılmaya başlanmıştır. ”

* Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık. İşe Kooronavirüs bilim kurulunu oluşturmakla başladık. Tüm dünyadan gelen verileri analiz ettik. Avrupa daha vakaların farkına varmamışken ülkemizde rehber çalışmaları başlamıştı. ”

* İran izole etmeyerek virüsün tüm ülkeye yayılmasına sebep oldu. İtalya, Çin’den gelenlerin ülke içinde serbestçe dolaşmasına izin vererek virüsün bütün Avrupa’ya yayılmasına sebep oldu.”

* Tüm uluslararası uçuşları risk görerek 4 milyon 603 bin yolcumuzu termal kameralarla kontrolden geçirdik. Kara hudut kapılarımızda kurduğumuz termal kameralar ile 189 bin yolcudan 103’ü kurduğumuz sahra hastanelerinde gözetim altına alındı.”

“Uçuş yasağının neredeyse tüm Avrupa’yı kapsaması sebebiyle oralarda kalan vatandaşlarımızı ı ülkemize getiriyor, 14 gün gözlem altında geçirmelerini sağlıyoruz.

* Kovid-19 hastalığı ve benzeri pandemielerle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkati çektiği iki nokta var. Kapsamlı bir sağlık sistemi ve bunun beraberinde getirdiği güçlü bir liderliktir. Vatendaşımzıın bu sağ duyusunu zayıflatmayı hedefleyen bazı kişiler olduğunu da görüyoruz, sosyal medyadaki bazı mesnetsiz iddialar tümüyle ahlak dışıdır. Lütfen bizlere yardımcı olun. Milelt temsilcilerine güvenecektir.

* Hastalığın ülkemizde yayılarak bir salgın halini almasıyla 13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakımı kapasitemiz söz konusu. Son zamanda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız OECD ortalamasının altındadır. Yoğun bakım yatak sayısında ise şanslı durumdayız. ”

* Kendi tanı kitimizi geliştirdik. Amerika’ya 500 bin kit verdik. 7’si İstanbul’da olmak zere farklı illerimizde bugün itibariyle 18 laboratuvarda analiz yapıldığını söylemiştim, yakında bütün büyük şehirlerde test yapabilir olacağız. Yarın hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak.”

* Çok yoğun bir şekilde ve risk altında çalışan sağlık personelinin çalışma düzeninde bazı düzenlemeler yaptık. Üniversite hastanelerimiz dahil tüm kamu hastanelerimize koruyucu malzeme dağıtıyoruz. Görevi riskleri göğüsleyerek hastalarda doğrudan temas ettirmeyi sürdürmek zorunda olan sağlık personelidir. Sağlık personelinin izinlerini iptal ettik. Mücadelenin başarıya ulaşması için şarttır sağlık çalışanlarımıza her biri asker gibi çalışan sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece motivasyon yetersizdir.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakanlık Daire Başkanı eşini öldürüp intihar etti

Gazeteistasyon / Adalet Bakanlığı’nda Destek Hizmetleri Dairesi Daire Başkanı olarak görev yapan Serkan Tüzün, önce …

Bir cevap yazın