‘Zorunlu olmadıkça evlerinizden çıkmayın’

Koronavirüs ile ilgili toplum şeffaf ve sağlıklı bir şekilde mutlaka bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Zorunlu olmadığınız sürece lütfen evlerinizden çıkmayın” çağrısında bulundu

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dün toplanan HDP Kriz Koordinasyon Merkezi tarafından belirlenen koronavirüs salgınına ilişkin alınması gereken önlemler paketini açıkladı. Partisinin basın komisyonunun servis ettiği video mesaj aracılığıyla açıklama yapan Buldan, “Bugün itibariyle HDP Kriz Masası olarak hazırlamış olduğumuz çağrılarımızı ve önerilerimizi hem sizlere hem hükümete yapmak üzere karşınızdayız” dedi. Hükümete üç alanda çağrı yapmak isteriz diyen Buldan, “Hukuk alanında, sağlık alanında ve ekonomi alanında yapacağımız çağrıların hükümet tarafından dikkate alınması ve bunun elzem olarak hayata geçirilmesi elbette çok önemli” diye belirtti.

HDP’den koronavirüs önlemleri önerisi

Buldan, hükümet yetkililerine seslenerek alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı;

-Koronavirüs ile ilgili toplum şeffaf ve sağlıklı bir şekilde mutlaka bilgilendirilmelidir.

-Şehir Hastaneleri özellikle yeni yerlerine taşındıktan sonra eski hastaneler karantina merkezleri olarak mutlaka yeniden dizayn edilmelidir.

-Bütün yurttaşların Korona Virüs test kitlerine erişimi ücretsiz olarak sağlanmalıdır.

-İlaç ve tıbbi ürünleri, başta risk grubundakiler ve 50 yaş üstündeki kişiler olmak üzere tüm yurttaşlara, sığınmacılara ve mültecilere aile hekimlikleri tarafından ücretsiz olarak ulaştırılmalıdır.

-Devlet kurumlarının ve belediyelerin elindeki sosyal tesisler karantina merkezleri olarak yeniden dizayn edilmelidir.

-Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve nitelikli verilmelidir.

-Muayene ücreti, ilaç bedeli adı altında hiçbir şekilde hastalar hastaneye gittikleri zaman yapılan muayeneler mutlaka ücretsiz olmalıdır. Ve bu hastalardan katkı payı kesinlikle alınmamalıdır.”

‘Hasta ve yaşlı tutsaklar acilen tahliye edilmeli’

Buldan, cezaevlerinde alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

-Cezaevlerindeki hasta ve yaşlı tutsaklar ile çocuklu kadın tutuklular acilen tahliye edilmelidir.

-Tutukluların telefon görüşmeleri mutlaka sıklıkla gerçekleştirilmelidir. Havalandırma hakları mutlaka bütün gün boyunca sürecek şekilde sağlanmalıdır.

-Bütün cezaevlerinde maske ve hijyen malzemeleri ücretsiz bir şekilde dağıtılmalıdır.

-Tutukluların avukatları ile görüşme hakları da sıklıkla gerçekleştirilmelidir. Sağlık taramaları düzenli bir şekilde ve mutlaka gerçekleştirilmelidir.

-İlk etapta yaşlı hasta ve çocuklu kadın tutsakların tahliye edilmesiyle beraber aslında tüm cezaevleri tamamen boşaltılmalı ve cezaevleri birer karantina merkezi haline getirilmelidir.

‘Çalışanlara ücretli izin verilmeli’

Buldan, ekonomik olarak alınması gereken önlemleri sıraladı:

-İşten çıkarmalar mutlaka bu süreçte yasaklanmalıdır.

-Yüksek risk grubundaki; hastalık belirtisi olanlar, kronik hastalığı olanlar ve aynı zamanda 50 yaş üzerindeki çalışanlara ücretli izin verilmelidir.

-Okulların tatil edilmesiyle birlikte kamu ve özel sektördeki çalışan ebeveynlerden birine mutlaka ücretli izin verilmelidir.

-Bütün işsizlere işsizlik sigortası fonundan, şartsız aylık ödeme yapılmalıdır.

-Doğal gaz, su, elektrik ve internet faturalarının tahsilatı salgın süresince mutlaka durdurulmalıdır.

-Kira ödemeleri salgın süresince mutlaka durdurulmalıdır.

-Bankalara olan bütün bireysel kredi ödemeleri faizsiz gerçekleşmeli ve ertelenmelidir.

-KOBİ’lere sıfır faizli uzun vadeli kredi verilmelidir.

-KOBİ’lerin vergi ödemeleri ertelenmelidir.”

Meclise çağrı

Meclise çağrıda bulunan Buldan, “Bu rutin yasaların mutlaka bir kenara bırakılması, rutin gündemini askıya alması ve TBMM’nin sadece koronavirüs gündemli toplanması acil ve elzem olarak önümüzde durmaktadır. HDP olarak her türlü sorumluluğu almaya hazırız. Meclis tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Gelin, bir hafta içinde biraz önce saydığım sağlık, ekonomi ve hukuk alanındaki düzenlemeleri yasalaştıralım ve bu mücadelenin üzerinden geçelim” dedi.

‘Evlerden çıkmayın’ çağrısı

Yurttaşlara da seslenen Buldan, “Halkımıza çağrı yapmak istiyorum. Zorunlu olmadığınız sürece lütfen evlerinizden çıkmayın. Bu sürecin ne kadar süreceğini gerçekten bilmiyoruz. Halkımıza şu çağrıyı da yapmak istiyoruz kuru gıda teminini mutlaka gerçekleştiriniz” diye belirtti.“HDP olarak her türlü sorumluluğu almaya hazırız” diyen Buldan devamında şunları ifade etti; “Bir kez daha şu çağrıyı yapmak istiyoruz; Halkların Demokratik Partisinden her bir bireyin ve gençlik meclislerimizden her bir arkadaşımızın nerede bir yoksul varsa, nerede bir yaşlı ve hasta varsa onların yardımına koşmak ve onlara yardım ulaştırmak birincil görevi olmalıdır.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

İlhak sonrası Rusya’ya ABD’den yaptırım kararı

Gazeteistasyon / ABD yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerindeki “ilhak” kararını kınayarak Rus Merkez Bankası Başkanı …

Bir cevap yazın