“Vaka sayısı artabilir…”

Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, korona virüsle ilgili olarak önemli bilgiler verdi. Çelik, vaka sayısının artabileceğini, önümüzdeki 1.5-2 ayın sıkı şekilde takip edilmesi gerektiğini belirterek, “İnsan vücudu paniklediği veya korktuğu zaman mutlaka bağışıklık sistemi çöker” dedi.

Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çelik, İHA’ya yaptığı açıklamada,mücadele sürecini anlattı. Sokağa çıkma yasağıyla ilgili “Bunun kararını vermek bizim yetkimizde değil. Bu Cumhurbaşkanlığımızın takdiridir” diyen Çelik,”Korona Virüs Bilim Kurulu’nun toplantısı devam
ediyor. Orada konuşulur ve tavsiye kararı alınır. Bakanımız bu konuyu değerlendirdikten sonra
kendilerine iletirler, karar öyle alınır. Kişisel fikrim ise; şu an için gerek olduğu kanısında değilim” diye konuştu. Çelik, şunları söyledi: “İtalya ve Fransa başta olmak üzere, Avrupa şu anda daha kötü durumda. Ölüm oranları neredeyse Çin’deki vakalara yaklaştı. Bu salgın muhtemelen 2-2.5 ay sürer diye tahmin ediyoruz. Ancak Haziran’ı bulması ihtimal dahilinde. Belki de geçebilir. Sıcaklıkla bunun azalacağını tahmin ediyoruz. Bunun nasıl olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz ama bizim önümüzde sıkı şekilde takip etmemiz gereken 1.5-2 ay var diye düşünüyorum.”

“Beklediğimiz durum sayının artacağı yönündedir” diyen Çelik, “Bilim kurulunun önerileri,
Bakanlığımızın ve Cumhurbaşkanlığımızın önerileri doğrultusunda bu virüsün ülkemize geç gelmesi
için büyük çaba sarf edildi. Bunun da büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Bunun 2 faydası var.
Birincisi; yaşanmış tecrübeleri en azından biz burada görmüş oluyoruz. En azından daha da çok
hazırlıklı yakalandık. İkincisi de, tabi ki mevsimin daha çok yaz aylarına doğru ilerlemesini de büyük bir şans diye düşünüyoruz. Bu salgının erkenden pik yapmasını önlememiz, bir felaket halinde de yakalanmamıza engel olmuştur. Dolayısıyla ülkemizde çok daha serin kanlı olmamız, daha tedbirli davranmamız gerektiğinin kanısındayım” görüşünü dile getirdi.

Evde kalan vatandaşlara da uyarılarda bulunan Prof. Dr. Çelik, “Panik halinde olmadan, sakin, serinkanlı ve itidalli bir şekilde davranmaları lazım. Dolayısıyla vatandaşlarımız ‘Canım evde çok sıkıldı, dışarı çıkmak istiyorum’ gibi bu tür düşünceleri biraz ertelemesi gerekiyor. Hayatımızdan 10-15 gün feda etmemiz, yıllarımızı kazanmamız haline gelecek. Hem toplum sağlığı açısından böyle hem de insanların sağlığı açısından böyledir. Dolayısıyla mikroorganizmaları taşıyan kişilerin özellikle çıkmaması lazım. Bunu kendi sağlığından çok toplumun sağlığını ön plana çıkararak yapmamız gerekiyor. Hiçbir ordu panikle ve telaşla savaş kazanamaz. İnsan vücudu da böyledir. Dolayısıyla insan vücudu da paniklediği veya korktuğu zaman mutlaka bağışıklık sistemi çöker” dedi.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Diyarbakır Tabip Odası, Fincancı için nöbet eylemi başlattı

Gazeteistasyon- Diyarbakır Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi ve tutuklanmasına tepki olarak …

Bir cevap yazın