İstanbul’un suyu tehlikede…

Dünyada virüs salgını yaşanırken, su havzaları da hayati hale geliyor. Hijyen açısından öneme sahip olan su kaynakları, yapılaşma tehlikesi altında olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Özgür Karabat, Başakşehir Belediyesi’nin, sazlıdere içme suyu havzasında yapılaşma girişimlerinin durdurulması çağrısında bulundu.

AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin, geçtiğimiz yıllarda törenle ağaçlandırdığı Sazlıdere Baraj havzasında, 153 dönüm alanda kurban kesim alanı inşa etmeye çalışıyor. Muhalefet, bölgenin önemli bir içme suyu havzası olması ve doğanın tahrip edilmesi nedeniyle buna karşı çıkıyor. Çok sayıda ağacın kesildiği bölgede İBB ekipleri, AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin kaçak yapı inşaatı girişimini engellemek için nöbet tutuyor.

Salzlıdere içme suyu havzasındaki bir tesis kurma girişiminin ardından CHP ve İYİ Parti Meclis Üyeleri de duruma tepki göstererek bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada hukuksuz ve kaçak biçimde bir hayvan kesim tesisi yapmaya çalışıldığı savunuldu.

CHP Başakşehir Meclis Üyesi Nizamettin Kümeç: “Bu havza, Sazlıdere Barajı içme suyu havzası içinde kaldığından İSKİ’nin denetimindedir. Dolayısıyla burada hiçbir yapılaşmaya izin verilemez hatta çivi bile çakılamaz.” dedi.

Konuyla ilgili bir TV kanalında açıklama yapan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da, Başakşehir Belediyesi’nin hukuk tanımaz bir biçimde inşaata giriştiğini belirtrek, “Böyle hassas bir dönemde, dünyada bir salgın yaşanırken, su havzalarına müdahale edilmesi bir halk sağlığı sorunudur.” dedi. Karabat, hukuki olarak İSKİ’ye ait içme suyu havzasında inşaat yapılamayacağını,her türlü girişimin doğrudan İSKİ’ye bildirilmesi gerektiğini ifade etti.

CHP’li Meclis üyelerinin konuyu İBB Meclisine taşıdıklarını ifade eden Karabat, bu alana 153 dönümlük bir kurban kesim alanı dışında farklı yapılar da kurulacağını savundu. Alanın yapılaşması durumunda İstanbul’un önemli bir içme suyu havzasının zarar görebileceğini belirten Karabat,şöyle dedi:Bugün ülkemizi de etkisi altına alan bir salgın yaşanıyor. İçme suları bugün halk sağlığı açısından büyük bir önem taşıyor. Ancak öngörüsüz ve basiretsiz yönetimler su havzalarına zarar verir. Maalesef İstanbul’un önemli bir içme suyu havzasını AKP’li belediyeden korumaya çalışıyor. İBB Zabıtaları, Başakşehir Belediyesi’nin bu kaçak inşaatını engellemek için bölgede nöbet tutuyor.”

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın