“Salgın halktan gizlendi…”

İran’da yaşayan yazar ve çevirmen Behnaz Pouri, ülkede virüsün bu denli yayılmasını ‘Hükûmetin salgını haktan gizlemesi’ şeklinde yorumladı.

Nebiye Arı’nın Podcast yayınına konuk olan Pouri, ‘Hükûmetin salgını halktan gizlemesinin’ gerekçesini, ülkede o dönem yapılan ‘hükûmetin propagandasını yapabildiği, seçimlerin engellenmesinin istenmemesi’ yorumuyla açıkladı.

Bu dönemde virüsün yayıldığı Çin’in Vuhan kentinden İran’a sürekli uçuşların yapıldığına dikkat çeken Pouri, İran’da virüsün ilk patladığı yerlerden olan Kum bölgesinde hiçbir karantina uygulamasının olmadığını, bölgede çoğunlukta yaşayan mollaların da Kum’daki türbelerin kapatılmamasını istediğini vurguladı.

Ülkede daha sonra önlemler aldığını dile getiren Pouri, İran’da insanların hükûmete güvenmediğini, açıklanan vaka sayıların daha fazla olduğunu öne sürdü.

Ülkede sadece ‘evden çıkmayın’, ‘elinizi yıkayın’ gibi tavsiyelerde bulunduğunu belirten Pouri, İran’da insanların tedirgin olduğunu ancak Koronavirüs ile beraber, hükûmetin sıkışmasını ve alkol yasağının kalkması gibi özgürlüklerin gerçekleşmesinden dolayı da mutlu olduğunu söyledi.

Pouri, halkın hükûmete olan güvensizliğini ise “Halk açıklanan vaka sayılarına inanmayarak kendi kendini karantinaya aldı. Dışarıya çıkmadı” dedi.

Pouri, ülkede sosyal hayat anlamında, önlem almadığını halkın kendi kendine önlem alarak hayatını kısıtladığını belirtti.

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

‘Kadınlar, medeniyetin ilerlemesine katkı sağlayan en önemli faktördür’

Gazeteistasyon / DTSO seçimlerinde Yeşil Liste’den Bilgi, İletişim, Turizm, Otelcilik ve Diğer Hizmet Faaliyetleri Meslek …

Bir cevap yazın