“Ayasofya’nın ‘Kolera’yla imtihanı…”

Zelzele de gördü Ayasofya, yangın da işgalde…

Yangını, zelzeleyi atlattı atlatmasına ama, fetih hepsinden baskın geldi.

An geldi Katoliklerin hışmından kurtulan Ayasofya; Kelime-i Şehadet getirerek, Müslüman oldu ve tescillendi itikadı!

En çok salgın hastalıklardan çekti Ayasofya ve haliyle İstanbul; ne tifo, ne frengi, ne veba geldi-geçti başından…

Ancak hiçbir şeyden çekmedi, koleradan çektiği kadar. Koca payitahtı kırdı geçirdi kolera. 1831 kolera salgını binlerce can aldı İstanbul’da. Hatta kolera ile mücadele için Fransa’dan Dr. Monneret İstanbul’a davet edildi ve şehirde kolera hakkında bazı incelemelerde bulundu.

Hekimbaşı İsmail Paşa 1847’de Kolera Risalesi adlı bir kitapçık hazırladı.

Malum korona ortaya çıktı çıkalı çığlıklar koptu…

Diyanet İşleri Başkanlığı,tarihte ilk kez Cuma namazlarının kılınmasını iptal etti. Camilerde namazlara yasaklama getirdi. Özellikle, Umre ziyaretinden dönenlerin Korona virüsü taşımaları olasılığına karşılık, öğrenci yurtlarının karantina alanı olarak kullanılmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Osmanlı’nın da bir dönem salgın hastalıklarına karşı Ayasofya Camisi’ni de tedavi ve karantina amaçlı olarak kullandığı ortaya çıktı.

Balkan Savaşı’nın en kritik dönemi olan 1912 yılında, Osmanlı ordusunda büyük bir Kolera salgını baş gösterdi.

Bulgar ordularının Çatalca kapılarına dayandığı günlerde, Kolera salgını ile mücadele etmek de dönemin şehremini Cerrah Cemil bey (Topuzlu)ya düştü.

Kolera salgınının İstanbul’da yaşayan vatandaşlara bulaşmasını engellemek isteyen Cemil bey, hastaneler yetersiz kaldığı için Ayasofya’nın da aralarında bulunduğu bazı camilerin hastane olarak kullanılmasını sağlamak için dönemin Evkaf Nazırı Ziya Paşa’ya başvurdu. Ancak Ziya Paşa, bu isteğe, “Meabid-i İslamiyenin (İbadet edilen yerlerin) telvis (kirletmek) edilmesi doğru değildir” sözleri ile reddetti.

Cemil beyin Ziya Paşa ile görüşmesi sırasında odada bulunan dönemin Şeyhülislamı Cemaleddin Efendi, bu isteği yerinde bularak camilerin karantina ve tedavi amaçlı olarak kullanılmasına ilişkin bir fetva yayınladı.

Cemil bey anılarında, sonrasında yaşananları şöyle anlatıyor:

“Birkaç saat sonra Ayasofya, Sultanahmet, Şehzadebaşı camilerine el koydum. Bütün halıları kaldırttıktan sonra koleralıları oralara taşıttım”

-Meraklısına not: Opr. DR Cemil Topuzlu:İstibdat-Meşrutiyet- Cumhuriyet devirlerinde 80 Yıllık Hatıralarım
Sayfa:174-175

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Bakanlık Daire Başkanı eşini öldürüp intihar etti

Gazeteistasyon / Adalet Bakanlığı’nda Destek Hizmetleri Dairesi Daire Başkanı olarak görev yapan Serkan Tüzün, önce …

Bir cevap yazın