“Kayıp yok, olmayacağı anlamına gelmez”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

SAHTE BELGE: Sabah sahte bir belge yayıldı. Kamuoyuna gizli diye sunuldu. Amacı güven kaybına yol açmaktı. Tümüyle uydurmaydı. Ciddi yayın organlarının bunlara itibar etmesi söz konusu değildi. Halkımızdan dikkatli olmasını rica ediyorum.

PANİKTİR: Salgın vakalarında olayların kontrolden çıkmasının belli başlı faktörlerinden biri paniktir.

RİSKE İTER: Panik duygusaldır, toplumu riske iter. Sağduyulu olmalı, akılla hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır. Bugünler böyle sürüp gitmeyecek, çok sürmeyecek. Normal hayatlarımıza döneceğiz.

SAĞDUYU: Halkımızın sağduyusu devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir. Düyannın bir kısmında tablo salgın tablosudur. Türkiye’deki tablo diğer ülkelerle aynı değil. Çoğu ülke kontrolu kaybetmiş durumda. Artık yeni vakalardan çok kaybedilen hastalar öne çıkıyor.

SORUNU AŞACAĞİZ: Tedbirlere uyarsak, hastalığın yayılmasını kontrol altına alabiliriz. Devlet olarak yaşamı durdurmadan tedbir alıyoruz. Sağlık altyapımız hızı ve yaygın. Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız. Testler daha fazla şehirde yapılacak ve vakit kaybı olmayacak.

AZ TEMAS: Vatandaşlarımızın mümkün olduğunca evden çıkmamalarını az kişiyle temasa geçmelerini istiyoruz.

YENİ VAKA: Pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Analiz edilmekte olan numuneler mevcut. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı size açıklayacağım.

RİSKLİ GRUP: Yaşlılara ve kronik hastalığı olanlar karşı dikkatli olalım. En riskli grup onlar.

UYARI: Yurt dışında olan vatandaşlarımıza 83 milyon adına bir uyarı yapmak istiyorum. Yeni gelişlerle risklere yeni riskler eklemeyelim. Türkiye’ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen kendisinin 14 gün gözetim altında tutulacağını bilsin.

MESAFE KOYMAK: Her birimiz sorumluyuz. Araya mesafe koymak en önemli şarttır.

CAN KAYBI: Şu ana kadar can kaybı yok, bu olmayacağı anlamına gelmez. Solunum sıkıntısı olan hastalarımız olduğunu daha önce söylemiştik. Yeni vakaları gece 12’den önce açıklamış olacağım.

NE YAPILMASI: Telaşlanmayıp bu dönemde ne yapılması gerektiği çok belli. Teması azaltan, hastalık bulgusu olduğunda da ALO 184 hattını arayan, sağlık kuruluşuna gitmesi gerekiyorsa nasıl gitmesi gerektiği, evde izole olması gerekiyorsa izole olunacak. Böylelikle hastalığı kısa sürede atlayacağız.

NET RAKAMLAR: Karmaşa yoktu ama biraz daha açık yazacağız artık. Bugün açıklayacağımız vakaların dağılımını ifade edeceğiz, daha net rakamlarla söyleyeceğiz.

İlgili bakanlıklarla bir araya geldik, özellikle bundan sonraki süreçte orada bulunan herkesin izole edilebilirliği şartlarını daha net oluşturan, otelcilik hizmetinin de nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin planlama yapıldı.

İZOLE: (Umreden gelenler) Yurt dışından gelen ve yasak koyduğumuz ülkelerden gelecek öğrenciler de var. 14 gün izole edilme şartıyla uygun görülen, hastanelerimizde hasta olan kişileri ya da hastalık belirtisi olanları zaten hastaneye alıyoruz.
Olmayanları, şikayeti olmayanların temasını azalarak izole etmek istiyoruz. Hastane yataklarını efektif kullanmak istiyoruz. Yurtlarımız da boştu, böyle uygun gördük.

ÇOK ÖNEMLİ: Bu dönemde yapılması gerekenler yapma noktasında hassas davranırsak 2 aylık kritik zamanı aşmak için bu zaman diliminin çok önemli olduğunu söylüyoruz.

MESAFE: Vatandaşımızdan istediğimiz şu dönemi asgari temasla geçiriyor olmaları. 2. bir kişiyle 3-4 adımdan daha yakın mesafede olmamalı. Bundan sonra bu basın toplantılarını da böyle yapmayacağız demek ki.

Yapılan açıklamaların talihsiz olduğunu söyleyebilirim. Bu dönemde birlik içinde vatandaşımıza mesajı verme noktasında bir hassasiyet içindeyiz. Bu algıyı farklı bir noktaya çekebilmeli maksatlı buluruz.  Bu ana kadar ülkenin birikimini ve yetkin olan kimlerse biz buna açık oluruz. Şeffaf davrandık, aynı şekilde devam edeceğiz.

KAÇMA: (Karantinadan kaçmaya çalışan kişilerle ilgili) Bir takım sorunlar yaşandığını biliyoruz. Bundan sonraki süreçte izole edilebilirliği daha iyi oluşturan, iyi bir planlama yapıldı. Bundan sonraki süreçte sorun yaşanacağını düşünmüyoruz.

TELAŞ YOK: Maske konusunda da Bilim Kurulu’nda yaşayan arkadaşların hepsi üniversitede ve hastanede çalışanlar. Maske dahil olmak üzere, hızlı kit dahil olmak üzere, hastane ve üniversitelere ücret talep etmeden yeterli miktarda olacağını söyleyebilirim. İlgili firmalarla görüştük ve netleştirdik. Telaşa gerek yok.

 

Hakkında admin

Tekrar kontrol edin

Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz bıçaklandı

Gazeteistasyon / Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ofisinde bıçaklı saldırıya uğradı. 3 yerinden bıçaklanan …

Bir cevap yazın